24 kwietnia 2019, 16:54

Teraz

22°

Fakty

A A A

WIERUSZÓW: Choruje 25% załogi policji

W całej Polsce trwa protest policji w związku z żądaniami związanymi z podwyżkami pensji o 650 zł, możliwości przejścia na emeryturę po 25 latach służby, pełnopłatnego urlopu i odmrożenia waloryzacji pensji. Funkcjonariusze masowo przechodzą na zwolnienia lekarskie. W Komendzie Powiatowej Policji w Wieruszowie zachorowało 25% załogi. 

Nasi rozmówcy z KPP zapewniają jednak, że póki co bezpieczeństwo mieszkańców powiatu jest zapewnione, tak samo jak ciągłość służby. 

Jak przekazuje Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi, zarówno minister Joachim Brudziński jak i wiceminister Jarosław Zieliński podkreślają, że ministerstwo w każdej chwili jest gotowe podpisać porozumienie ze związkami zawodowymi. MSWiA podtrzymuje wszystkie wcześniejsze propozycje. Wśród nich są m.in. dodatkowe podwyżki i płatne w 100 proc. nadgodziny.

Od 1 stycznia 2019 r. w ramach podwyżek z Programu Modernizacji Służb Mundurowych policjanci, strażacy, strażnicy graniczni i funkcjonariusze SOP otrzymają średnio o 309 zł podwyżki na etat, a pracownicy cywilni o 300 zł. MSWiA proponuje kolejne podwyższenie uposażeń funkcjonariuszy od 1 lipca 2019 r. - przeciętnie o 253 zł na etat. W ramach wcześniej podpisanych porozumień, pracownicy cywilni również otrzymają dodatkową podwyżkę w kwocie 250 zł od 1 lipca 2019 r.

Kolejną propozycją MSWiA jest rezygnacja z wymogu ukończenia 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Oznacza to pozostawienie tylko jednego wymogu do przejścia na emeryturę, czyli co najmniej 25 lat służby.

MSWiA proponuje także zmiany w rozliczaniu tzw. nadgodzin. Od 1 lipca 2019 r. wprowadzona byłaby odpłatność w wysokości 100 proc. stawki godzinowej dla wszystkich policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP. Wymiar czasu służby funkcjonariuszy wynosi 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Należność za ponadwymiarowy czas służby tzw. nadgodziny wypłacane są obecnie tylko strażakom w wysokości 60 proc. stawki za jedną nadgodzinę. W Policji, Straży Granicznej i Służbie Ochrony Państwa możliwy jest jedynie odbiór wolnego za wypracowane nadgodziny.

Od 1 czerwca 2014 r. wynagrodzenie za czas choroby zostało ujednolicone i funkcjonariusze na L4 otrzymują 80 proc. uposażenia, tak jak wszyscy inni pracownicy. Związkowcy postulowali, aby w ciągu roku w 100 proc. było płatne do 30 dni zwolnienia lekarskiego funkcjonariuszy. Natomiast za czas choroby powyżej 30 dni funkcjonariusz otrzymywałby 80 proc. uposażenia. MSWiA proponuje, aby 100 proc. uposażenie za czas choroby otrzymywali funkcjonariusze z tzw. pierwszej linii, którzy na co dzień pełniąc służbę ryzykują swoim zdrowiem i życiem.

Podczas protestu funkcjonariusze nie wypisują mandatów a stosują głównie pouczenia. 

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl

Archiwum komentarzy
Tryb sortowania komentarzy:
 • ~do do policmajstry : BO SĄ DENNE REKRUTACJE !!! A SĄ DENNE ZĘBY ZA DUZA KONKURENCJA NIE BYŁA BO CO NIE KTÓRZY BY SZYBKO WYLECIELI Z FIRMY POLICJI

  11:34, 7 listopada 2018, | odpowiedz
 • ~do policmajstry : to przyjdź. Jest 30 wolnych wakatów. Dlaczego jeszcze cię nie ma

  09:44, 7 listopada 2018, | odpowiedz
 • ~Monia : W Kempen zostali tylko duśigrosze(k)

  09:37, 7 listopada 2018, | odpowiedz
 • ~Gustek : Nelesze jest to że WSZYSCY wiedzą że nie wszyscy na tych zwolnieniach są choży i nikt z tym nic nie robi!!!!

  08:57, 7 listopada 2018, | odpowiedz
 • ~Ruda : Brawo psy w końcu pokazaliście że macie jaja!

  07:12, 7 listopada 2018, | odpowiedz
 • ~do xyz : W Kępnie nie widać ich na ulicach, bo ich już nie ma. Ostatni właśnie zgasił światło.

  19:58, 6 listopada 2018, | odpowiedz
 • ~jak : Napiszcie jak w Kępnie.....też pokazali policjanci solidarność.......... wszyscy chorzy!!!!

  19:18, 6 listopada 2018, | odpowiedz

Więcej komentarzy