16 lipca 2020, 04:43

Teraz

15°

Fakty

A A A

WIERUSZÓW: Dworzec wystawiony na sprzedaż

Zabytkowy dworzec PKP na wieruszowskim Podzamczu zostanie sprzedany? W jednym z serwisów pojawiło się ogłoszenie dotyczące sprzedaży działki zabudowanej właśnie tą nieruchomością. 

Dworzec nie tak dawno został poddany częściowemu zabezpieczeniu. Podczas prac udało się nieco odświeżyć budynek a także zmienić jego najbliższe otoczenie. Obiektem początkowo interesowało się miasto, jednak koszt zagospodarowania wnętrz, jak szybko można policzyć, mógłby pochłonąć grube setki tysięcy, a nie ma do końca pomysłu na jego przeznaczenie. 

Obecnie PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Warszawie przedstawiły propozycję sprzedaży terenu. - Powierzchnia działki to 0,1259 ha, kształtem zbliżona jest do prostokąta czytamy w serwisie gratka.pl. - Teren równy i stabilny. Budynek dworca z częścią mieszkalną został wzniesiony w 1915 roku, w całości jest podpiwniczony. Powierzchnia jego zabudowy wynosi 258,00 m2, powierzchnia użytkowa 435,29 m2. 

Zaproponowana cena sprzedaży to 670 tys. zł. 

Jeszcze niedawno, bo w lutym, urząd pytał mieszkańców o propozycje ewentualnego zagospodarowania wieży ciśnień i dworca. "Perspektywą, która jest najbardziej możliwa do realizacji jest adaptacja na cele mieszkaniowe i daje konkretną perspektywę sięgnięcia po dotacje bez generowania nowych kosztów utrzymania obiektu. Innym rozwiązaniem jest znalezienie prywatnego inwestora. Przedstawiciele biznesu nie są jednak zainteresowani prowadzeniem działalności, która na starcie potrzebowałaby ogromnych środków" - wyjaśniał wówczas urząd. 

Czy dworzec, jeden z wieruszowskich symboli, faktycznie powinien trafić w prywatne ręce? Już samo pytanie może budzić mieszane uczucia. Rząd zapowiedział budowę m.in. właśnie przez Wieruszów jednej ze słynnych "szprych", które mają tchnąć w kolej nowe życie. Wtedy może być już za późno.

Autor: wieruszow@radiosud.pl