26 kwietnia 2024, 00:05

Teraz

Fakty

A A A

WIERUSZÓW: Dwudniowie szkolenie i ćwiczenia strażaków

8 i 9 maja jednostka OSP Wieruszów wraz z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Wieruszowie zorganizowała dwudniowe warsztaty metodyczno-tematyczne z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy i ratownictwa technicznego z zakresu podstawowego dla jednostek PSP i OSP należących do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego.

W warsztatach wzięli: OSP Chojny, OSP Wyszanów, OSP Węglewice, OSP Wieruszów, OSP Łubnice, OSP Czastary, JRG Wieruszów, JRG Kępno, OSP Walichnowy, OSP Lututów, OSP Galewice, OSP Szczodre 

Warsztaty są naszą odpowiedzią na nowe wyzwania, z którymi coraz częściej muszą się zmagać jednostki straży pożarnych w obliczu niewydolności systemu ochrony zdrowia, w skutek czego Zespoły Ratownictwa Medycznego mogą mieć opóźniony czas dojazdu na miejsce zdarzenia. Pierwszy dzień warsztatów odbywał się na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Wieruszowie.  Uczestnicy tego dnia zostali podzieleni na grupy i kolejno przechodzili 4 stanowiska tematyczne obejmujące następujące tematy:

STANOWISKO A:
Krwotoki, packing ran, opatrunek w trudnych miejscach: pachwina, szyja, żuchwa, oko, klatka piersiowa. Opatrunki hemostatyczne oraz opaski zaciskowe.

STANOWISKO B: 
Zasady oraz oczekiwanie podczas współpracy straż-LPR.
Resuscytacja krążeniowo oddechowa osoby urazowej, schemat CABC, procedury, które wymagają natychmiastowego działania, AED, defibrylator manualny.

STANOWISKO C:
Drogi oddechowe. Przyrządowe udrożnienie dróg oddechowych, odma opłucnowa, wentylacja dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych, tlenoterapia, astma, POChP, problemy internistyczne związane z izolowanymi wyjazdami medycznymi.

STANOWISKO D:

Doskonalenie badania urazowego. Wykorzystanie szyn kramera, szyn próżniowych, materaca próżniowego,  kamizelki KED oraz deski pediatrycznej. 

Drugi dzień warsztatów odbył się na terenie byłej żwirowni w miejscowości Chobanin, gdzie jednostki w sile dwóch zastępów przybywały o indywidualnie wyznaczonej im godzinie i musiały przejść kolejno 4 stanowiska szkoleniowe symulujące zdarzenia o charakterze drogowym.

Stanowisko 1.

Pozorowany wypadek samochodu osobowego, który spadł ze skarpy. Pojazd znajduje się na dachu 5m poniżej poziomu jezdni. Dostęp utrudniony. Ratownicy będą musieli zejść do osób poszkodowanych z wykorzystaniem lin alpinistycznych, wyciągarki lub linek strażackich. W pojeździe znajdują się dwie osoby poszkodowane w tym dziecko w wieku ok 2 lat.  Kierowca w skutek wielokrotnego rolowania pojazdu znajduje się w nienaturalnej pozycji między fotelami, natomiast dziecko znajduje się do góry nogami w foteliku dziecięcym.

Stanowisko 2.
Pozorowany wypadek samochodu osobowego typu sedan, który uległ dachowaniu a karoseria pojazdu znalazła się w głębokim rowie. Dostęp do osoby poszkodowanej utrudniony. Każde możliwe wejście do pojazdu jest zasypane piaskiem. W pojeździe znajduje się jedna osoba poszkodowana, przytomna z przygniecioną ręką przez pojazd. 

Stanowisko 3. 

Pozorowany wypadek samochodu osobowego. W skutek zderzenia czołowego, zmiażdżona karoseria pojazdu utrudnia ewakuację osoby poszkodowanej. W trakcie odginania części karoserii w skutek dużej utraty krwi, kierowca pojazdu wpada we wstrząs i następnie doznaje NZK. W pojeździe kierowca przewoził broń palną.

Stanowisko 4.

Pozorowany wypadek samochodu osobowego o napędzie hybrydowym lub elektrycznym, którym podróżowało 7 osób. Auto znajduje się w wodzie. Zdarzenie o charakterze masowym.

Z tego też miejsca chcielibyśmy podziękować wszystkim partnerom warsztatów bez których organizacja tego wydarzenia była by niemożliwa. 
PARTNERZY:
- Centrum Ratownictwa 
- Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kępnie 
- Jacek i Wojciech Malik 
- DAWMET Dawid Kasprzak 
- FUNDAMENTI Ariel Szczotok 
- Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wieruszowie 
- KADIMEX, Krzysztof Karolczak 
- FENIX Market, Albert Lewko 

źródło: OSP Wieruszów

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl