26 września 2020, 15:20

Teraz

13°

Fakty

A A A

WIERUSZÓW: Gminne Święto Plonów

Od korowodu głównymi drogami miasta rozpoczęły się Dożynki Gminy Wieruszów. Uroczystości związane z corocznym podsumowaniem prac na polach odbyły się na terenie przy Gminnym Ośrodku Sportu i Turystyki, gdzie stanęła plenerowa scena.

Rolnicy w towarzystwie swoich rodzin, posłów, samorządowców oraz przedstawicieli kilku organizacji wzięli udział w polowym nabożeństwie, któremu przewodniczył o. Piotr Polek. Tym razem zaszczyt pełnienia funkcji starostów dożynkowych przypadł Krzysztofowi Winkowskiemu oraz  Dorocie Głowacz. – To na pewno miłe wyróżnienie – komentowali.

Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć obrzędów dożynkowych, które odbyły przy zespole ludowym „Lututowianie”.  Posłowie Andżelika Możdżanowska oraz Artur Dunin, w towarzystwie burmistrza Rafała Przybyła, wręczyli odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa” i „Serce Matkom Ojczyzny”. Świętowanie stało się okazją do podziękowania Kołom Gospodyń Wiejskich działającym na terenie całej gminy.

Po części oficjalnej rozpoczęła się impreza biesiadna, podczas której wystąpił zespół folklorystyczny, Orkiestra Dęta OSP Wieruszów, dzieci ze Studia Piosenki WDK. Był także pokaz tańca w wykonaniu zespołu tanecznego z WDK i Teklinowa, koncert zespołu muzycznego z Galewic oraz biesiada z „Kapelą Czerniakowską”.

W trakcie świętowania prowadzono zbiórkę dla 3-letniej Andżeliki z Wyszanowa, która podczas prac żniwnych straciła rączkę na wysokości przedramienia. Akcję przy pomocy fundacji „Happy Kids” zainicjował włodarz miasta. – Jestem bardzo wdzięczny wszystkim, którzy się w nią włączyli  – cieszy się Rafał Przybył, który podczas dożynek założył koszulkę ze zdjęciem dziewczynki. – Ta pomoc ze strony mieszkańców przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Ludzie bardzo miło reagują na puszki i za to wszystko serdecznie dziękuję i kłaniam się nisko. Ten smutny wypadek poniekąd charakteryzuje ciężką i często niebezpieczną pracę.

Autor: wieruszow@radiosud.pl