24 kwietnia 2024, 23:58

Teraz

Fakty

A A A

WIERUSZÓW: Ireneusz Grądziel ocala od zapomnienia

„Tamten Wieruszów ocalmy od zapomnienia” to ilustrowany archiwalnymi fotografiami album autorstwa wieruszowianina, Ireneusza Grądziela. Publikacja od początku do końca powstała z inicjatywy pasjonata lokalnej historii i jest prezentem z okazji 650-lecia miasta.

Ireneusz Grądziel chciał utworzyć zbiór zdjęć, bo pojedyncze fotografie często są przekładane z kąta w kąt i czasami odchodzą w zapomnienie. - One są w naszych albumach, w internecie, na naszych dyskach, ale bywają takie przypadki że technika jest zawodna i te pamiątki giną – przyznaje w rozmowie z gazetą „Łącznik”. - Również mi takie zdjęcia kiedyś zginęły, dlatego postanowiłem, że to kiedyś zbiorę i wydam jako całość, aby to kiedyś mogło być przekazywane przez dziadków czy rodziców swoim dzieciom i wnukom. Chciałem aby to się mogło znaleźć np. w bibliotekach szkolnych. Na dniach jeden egzemplarz dotrze nawet do Izraela. Pan, którego rodzice pochodzą z Wieruszowa zamówił sobie ten album i niebawem go otrzyma.

Publikacja liczy blisko 100 stron, znalazły się w niej fotografie Wieruszowa i Podzamcza z lat 1907 – 1945. - Jeżeli coś jest w miarę ułożone i zebrane w całość, to łatwiej potem to przechować – dodaje I. Grądziel. - Nie jestem historykiem, interesuje mnie głównie historia Wieruszowa. Bardziej nawet interesuję się fotografią niż pisaniem, natomiast chciałbym aby to archiwum nie zostało zatracone. Pod zdjęciami są podpisy, jest kilka zdań wspomnień jednego z mieszkańców Wieruszowa, który był uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Ta osoba żyje do dziś, jej dom znajduje się w Rynku. Jest wiele takich pamiątek, jednak nie zawsze zdjęcia są opisane. Samemu trzeba to rozpoznać i rozszyfrować, przeglądając np. strony internetowe.

W albumie można znaleźć m.in. lotnicze zdjęcie miasta z okresu wojny, żydowski kondukt zmierzający w stronę kirkutu czy żołnierzy niemieckich wybierających się na rowerowy patrol. Nie brakuje też kilku ujęć mostu, kamienic i Rynku.

Albumu można szukać w powiatowej bądź miejskiej bibliotece a także można go nabyć bezpośrednio u autora. Ireneusz Grądziel na wiosnę planuje wydać drugą część albumu, obejmującą powojenne życie wieruszowian. Do tego czasu można mu przekazywać pamiątki z tego okresu.

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl