26 kwietnia 2024, 00:36

Teraz

Fakty

A A A

WIERUSZÓW: Kolejne znane nazwiska w Alei Olimpijczyków i Paraolimpijczyków w Wieruszowie

Paraolimpijka Lucyna Kornobys oraz olimpijczyk Bartłomiej Bonk w sobotę odsłonili swoje tabliczki w Alei Olimpijczyków oraz Paraolimpijczyków w Wieruszowie. Wydarzenie ponownie zostało połączone z rozgrywaną na stadionie imprezą integracyjną.

17 września przy ul. Sportowej w Wieruszowie zorganizowano kolejną odsłonę "Spotkania Przyjaciół". To wydarzenie organizowane głównie z myślą o aktywizacji osób niepełnosprawnych. Bartłomiej Bonk to utytułowany sztangista, medalista olimpijski, Lucyna Kornobys jest wielokrotną złotą medalistką podczas Mistrzostw Polski, Świata ora Europy. Podczas Paraolimpiady w Tokio wywalczyła srebrny medal. Sportsmenka przywiozła ze sobą do Wieruszowa medal, aby każdy mógł go podziwiać. Po tradycyjnej uroczystości na Rynku uroczysty korowód poprowadził uczestników na stadion, gdzie na wszystkich czekały różne konkurencje, w tym przede wszystkim symboliczny, integracyjny bieg.

Pierwsza w Polsce Aleja Olimpijczyków i Paraolimpijczyków otwarta została 23 października 2015 r. w gminie Wieruszów. Wieruszów jest bardzo aktywny na polu współpracy osób pełnosprawnych z osobami z niepełnosprawnością. Idea nadania nazwy centralnemu miejscu miasta - wieruszowskiemu rynkowi - Alei Olimpijczyków i Paraolimpijczyków zrodziła się podczas spotkania burmistrza Wieruszowa Rafała Przybyła i Marcina Ryszki, trzykrotnego mistrza świata w pływaniu na Mistrzostwach Świata w Pływaniu Osób Niewidomych IBSA 2011 w Antalya, brązowego medalisty Mistrzostw Europy w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych w Berlinie 2011 r. uczestnika igrzysk paraolimpijskich w Pekinie 2008 i Londynie 2012, którzy podjęli współpracę w celu wspierania i promowania sportu osób z niepełnosprawnością i pełnosprawnych.

W Wieruszowie działają organizacje aktywizujące osoby z niepełnosprawnością, które współpracują z lokalnym samorządem od wielu lat. Głównym partnerem gminy w organizacji imprez i wydarzeń sportowych związanych z Aleją jest Stowarzyszenie Integracyjne „Klub Otwartych Serc”, które wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Sportu i Turystyki, są organizatorami tych wydarzeń.

To jedyna aleja w Polsce o takiej nazwie, łącząca sportowców pełnosprawnych z niepełnosprawnymi oraz podkreślająca ich zasługi dla polskiego sportu. Idea jej utworzenia ma na celu integrację pełnosprawnych i niepełnosprawnych olimpijczyków, podkreślenia równego udziału w sporcie obu tych grup, a także zwrócenie uwagi społeczeństwa na fakt, że sport osób z niepełnosprawnością może być tak samo atrakcyjny i dostarczać równie wielu emocji, co sport w wykonaniu osób pełnosprawnych.

Dzień otwarcia Alei Olimpijczyków i Paraolimpijczyków zapisał się w historii lokalnej społeczności, jako dzień, w którym gmina podkreśliła, że jest gminą przyjazną, otwartą i tolerancyjną.

Jako pierwszą tablicę odsłoniła paraolimpijka pływaczka Oliwia Jabłońska.

Kolejnymi są:

Artur Partyka - Olimpijczyk

Wojciech Bartnik - Olimpijczyk

Krzysztof Kaczmarek- Paraolimpijczyk

Władysław Kozakiewicz- Olimpijczyk

Jacek Przebierała- Paraolimpijczyk

Mieczysław Nowicki- Olimpijczyk

Iwona Podkościelna - Paraolimpijczyk

Mariusz Sobczak- Paraolimpijczyk

Kajetan Broniewski – Olimpijczyk

Anita Włodarczyk- Olimpijczyk

Paweł Piotrowski- Paraolimpijczyk

Marian Jerzy Woronin- Olimpijczyk

Robert Chyra- Paraolimpijczyk

Grzegorz Lato – Olimpijczyk

Jakub Tokarz – Paraolimpijczyk

Lucyna Kornobys - Paraolimpijka

Bartłomiej Bonk - Olimpijczyk

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl