7 lutego 2023, 09:24

Teraz

-6°

Fakty

A A A

WIERUSZÓW: Miejska stacja paliw jednak nie tak szybko

Pojawiła się wizualizacja, uzyskano odpowiednie zgody na realizację budowy, doszło nawet do zawarcia porozumienia z Rejonowym Bankiem Spółdzielczym w Lututowie, ale nowej stacji benzynowej w Wieruszowie jak nie było, tak nie ma. Choć burmistrz od razu zapewniał, że to temat na czasy "po wojnie", dyktat cenowy w rejonie Kępna i Wieruszowa przyprawia niektórych o zawrót głowy. Porównując ceny do innych miejscowości, nad Prosną płaci się średnio 20 - 30 gr więcej za litr paliwa, a przecież mogłoby być taniej. Taniej i z korzyścią dla miasta.


- Cały czas będę podtrzymywał, że ten projekt i ta idea jest słuszna, natomiast nie można oczekiwać, przynajmniej ode mnie, żebym w jakimkolwiek stopniu ryzykował budżetem gminy i majątkiem gminy - komentuje burmistrz Rafał Przybył. - Dopóki nie będzie pewien status, że nie będzie zagrażała nam spółka państwowa, jaką jest "Orlen", mamy to po doświadczeniach w Świebodzicach bodajże, do tego momentu nie podejmiemy działań, które obarczyłyby jakimkolwiek ryzykiem gminę Wieruszów. Takie ryzyko może podjąć podmiot prywatny. Ten teren na pewno będzie przeznaczony na stację benzynową, natomiast czyja to będzie stacja, sprawa nadal jest otwarta. Ja ryzyka dotyczącego pieniędzy publicznych nie będę podejmował. 


Burmistrzowi wskazujemy możliwość rozpisania ograniczonego przetargu z możliwością odwołania go bez podania przyczyny, co oczywiście jest praktykowane przez samorządy. - My pytamy podmioty, czy byłyby zainteresowane - zapewnia Przybył i dodaje: - Póki co przy tych zawirowaniach na rynku paliwowym i energetycznym, trudno się rozmawia na ten temat. Myślę, że ten rok rozwieje pewne wątpliwości, jeśli chodzi o inwestorów na tym terenie. Wtedy do tematu powrócimy. Temat cały czas jest otwarty, te grunty, czy to były przygotowane pod pomosty, czy pod dom kultury, czy pod stację benzynową, one cały czas są, my ich nie wyprzedajemy. One są przygotowane, tak jak choćby tereny pod sale gimnastyczne w szkołach. 

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl