26 kwietnia 2024, 01:04

Teraz

Fakty

A A A

WIERUSZÓW: Ogólnopolski sukces policjanta

Asp. sztab. Waldemar Leszczyński, kierownik Rewiru Dzielnicowych w Komendzie Powiatowej Policji w Wieruszowie zajął drugie miejsce w kraju podczas XII Ogólnopolskiego Finału Zawodów ,,Dzielnicowy Roku”’ oraz Kierowników Dzielnicowych. To duże osiągnięcie dla całego Garnizonu Łódzkiego.

To na pewno cenne doświadczenie, jednocześnie nauka i docenienie włożonego wysiłku?

Te zawody rzeczywiście są bardzo ciekawe. Rywalizacja jest ogromna. Przyjeżdżają tam najlepsi ludzie z kraju, więc niejednokrotnie o zwycięstwie w danej konkurencji decydowały sekundy. Również liczba zdobytych punktów niejednokrotnie była jednakowa. To spore obciążenie psychiczne, bo wszyscy są tam dobrze przygotowani, każdy stara się wypaść jak najlepiej.

Jakie przygotowano konkurencje, jak wyglądała ta rywalizacja?

Cały konkurs jest podzielony na kilka etapów. W tegorocznej edycji, w pierwszym dniu, mieliśmy strzelanie. W kolejnym dniu była konkurencja polegająca na analizie dokumentów oraz pierwsza pomoc. W ostatnim dniu odbył się test wiedzy i podsumowanie wyników. Trochę inaczej wyglądało to w przypadku dzielnicowych, gdzie uczestnicy mieli o jedną konkurencję więcej. Dzielnicowym przygotowano dodatkowo symulację przyjęcia interesanta.

Czy te działania konkursowe mają później odzwierciedlenie w pracy naszych dzielnicowych w komendzie i całym łódzkim garnizonie? To przecież sukces całego województwa.

Po 12 latach Łódź powróciła na podium tego konkursu. Ostatnie zwycięstwo naszej koleżanki z Pabianic, o ile dobrze pamiętam, miało miejsce w 2006 r. Po tylu latach udało nam się zdobyć drugie miejsce wśród kierowników dzielnicowych i pierwsze wśród dzielnicowych. Wyższy stopień podium należał do kolegi z Sieradza. Niewątpliwie jest to ciekawe doświadczenie. W tym konkursie człowiek może sobie odpowiedzieć na pytanie, czy dobrze i właściwie wykonuje swoje obowiązki. Mamy porównanie do innych funkcjonariuszy z województwa i kraju.

Praca dzielnicowych jest specyficzna, nieco inna niż np. „drogówki”. Dzielnicowi mają częsty kontakt z mieszkańcami, są w tzw. pierwszej linii. Tacy funkcjonariusze muszą być bardziej partnerami a nie tym odstraszającym „biczem”.

Już od pewnego czasu nastąpiła zmiana polityki i sposobu kontaktu z mieszkańcami. Dzielnicowego porównuje się do lekarza pierwszego kontaktu. On ma być pierwszym ogniwem w tym kontakcie, ma być rozpoznawany. Po to m.in. powstała zakładka „Mój dzielnicowy”, gdzie każdy znajdzie kontakty telefoniczne bądź mailowe. Wiadomo, że to są zazwyczaj sprawy, które nie wymagają aż tak pilnej interwencji. Dzielnicowy powinien radą wspomóc obywatela, pokierować dalej, podpowiedzieć rozwiązanie. Takie są oczekiwania społeczne.

Do Wieruszowa przywiózł pan ze sobą puchar oraz pamiątkowe wyróżnienie. Na biurku są również inne puchary, choćby za rywalizację na szczeblu wojewódzkim.

Konkurs ma kilka etapów. Najpierw rywalizacja odbywa się na szczeblu powiatowym, później najlepsze osoby biorą udział w rywalizacji wojewódzkiej. W tym gronie wybierany jest najlepszy dzielnicowy. W przypadku kierowników rewirów odbywa się rywalizacja wojewódzka, w której brały udział wszystkie osoby pełniące takie obowiązki. Najlepsi reprezentanci wzięli udział w konkursie ogólnopolskim.

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl