19 kwietnia 2024, 23:35

Teraz

Fakty

A A A

WIERUSZÓW: Podczas sesji poruszono temat wścieklizny. To wciąż realne zagrożenie dla człowieka i zwierząt

W regionie powraca zagrożenie związane z roznoszeniem się wścieklizny. Temat poruszał podczas sesji Rady Powiatu, Leszek Przewłocki - Powiatowy Lekarz Weterynarii.

- Wścieklizna od końca lat 90-tych, w zasadzie wydawało się, że jest chorobą, o której możemy zapomnieć - mówił lekarz weterynarii. - Przez szczepienia lisów, będących głównym rezerwuarem choroby, w ciągu 10 lat wścieklizna nam się skończyła. Na terenie Polski były bardzo pojedyncze przypadki zachorowania, później choroba pojawiła się u nietoperzy. Liczonych jest około 28 różnych gatunków nietoperzy, natomiast nie są to południowoamerykańskie wampiry, które potrafią tę wściekliznę przenosić, pomimo podobnego czynnika zakaźnego. To co nam zagraża, to pewne zaniechanie działań, które miały miejsce wcześniej, które pozwoliły na radykalne ograniczenie wścieklizny. Myślę tutaj o szczepieniach lisów, realizowanych przez samoloty. Zrzucane szczepionki z samolotów dobrze trafiały do lisów, które zwabione zapachami odnajdywały je i w tym momencie, poprzez podanie doustne, były szczepione. Ponieważ tej wścieklizny już nie było, zdecydowano aby cały wysiłek przenieść na granicę wschodnią. Zaniechano szczepienia centralnej i zachodniej Polski, niestety okazało się, że ta choroba pojawiła się u lisa w Otwocku, w centralnej Polsce. Z tego zrobiło się 180 przypadków w całym woj. mazowieckim, z przypadkami również kilkanaście kilometrów od granicy woj. łódzkiego.

Z tego powodu akcja szczepień lisów została wdrożona ponownie. Mając na względzie potencjalne zagrożenie, ważne jest szczepienie domowych zwierząt - psów oraz kotów, choć póki co na naszym terenie szczepienia kotów nie są jeszcze wymagane.

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 30. przypadku wścieklizny u zwierząt na terenie województwa mazowieckiego w 2022 r. Przypadek odnotowano w m.st. Warszawa. Od 31 grudnia 2021 r., na obszarze zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt, obowiązuje nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie.

Autor: wieruszow@radiosud.pl