9 sierpnia 2022, 12:13

Teraz

21°

Fakty

A A A

WIERUSZÓW: Podpisali umowy z marszałkiem

Ponad 700 tys. zł przeznaczył Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego na dofinansowanie działalności Ochotniczych Straży Pożarnych. Przedstawiciele 11 samorządów z regionu, do których trafi 90 tys. zł, w piątek w Wieruszowie dokonali podpisania umów.

Dotacje mogą być przeznaczone na zakup sprzętu – podkreśla marszałek Witold Stępień. – Za pośrednictwem gmin przekazujemy dotacje. W tym roku to 67 samorządów. Będzie można zakupić przenośny sprzęt: piły, pompy, urządzenia, które służą do ratowania ludzi w katastrofach samochodowych, nożyce czy rozpieraki. Strażacy mają potrzebę, by sprzęt sukcesywnie wymieniać, zastępować go nowszym. Dzięki dotacjom zwiększa się bezpieczeństwo. Spotkaliśmy się w gronie samorządowców, bo to na ich barkach ciąży odpowiedzialność finansowania Ochotniczych Straży Pożarnych, dbania o ich gotowość. Wspieramy jednostki, które są w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym czyli te, które najczęściej wyjeżdżają do zdarzeń. Mamy dobre doświadczenia jeśli chodzi o wykorzystanie tych pieniędzy i realizowanie zakupów.

W obecności marszałka oraz wicestarosty Mirosława Urbasia umowy podpisali wójt Łubnic Henryk Ciosek, wójt Lututowa Marek Pikuła oraz burmistrz Wieruszowa Rafał Przybył. W spotkaniu wziął udział również komendant KP PSP st. bryg. Waldemar Kopacki.

Autor: wieruszow@radiosud.pl