12 sierpnia 2020, 19:54

Teraz

25°

Fakty

A A A

WIERUSZÓW: Powiat zaplanował zadania

Znamy główne zadania inwestycyjne, które powiat wieruszowski zamierza realizować w 2020 r.

Samorząd stawia na trzy duże zadania. Pierwszym z nich jest budowa budynku pasywnego na potrzeby Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie. Rozbudowa szkoły jest realizowana w trzech kolejnych latach – przypomina starosta, Andrzej Szymanek. - Rozpoczęliśmy w tym roku, kolejny etap jest w przyszłym i jeszcze jeden w 2021 r. Ta potrzeba wynika z reformy edukacji. Przejęliśmy dwa roczniki, jest większe nastawienie na kształcenie zawodowe, więc tę inwestycję musimy realizować, żeby stworzyć lepsze warunki pracy dla nauczycieli oraz uczniów.

Powiat chciałby podjąć się przebudowy mostu w Bolesławcu. - Ta konstrukcja już nie wytrzymuje obciążenia – uzmysławia starosta. - Tutaj, co prawda, zaplanowaliśmy niewielkie środki, jednak przygotowując dokumentację będziemy mogli złożyć wniosek o pozyskanie finansowania z rezerwy budżetu państwa. Staramy się o współpracę z gminą Bolesławiec, jednak z ostatnich informacji dokładnie widać, że wszystkie samorządy zaczynają mieć problem z bilansowaniem budżetów. Nie jest to sprawa łatwa, aby takie wsparcie finansowe było.

Ogromne środki pochłonie również zaplanowana, i już przygotowywana, przebudowa drogi Wieruszów – Cieszęcin – Wyszanów. Tutaj powiat, oprócz dotacji z budżetu państwa może liczyć na zastrzyk finansowy od gminy Wieruszów. Kilkuletnia inwestycja pochłonie ponad 12 mln zł. Zadanie będzie realizować przedsiębiorstwo „Larix” z Lublińca.

Autor: wieruszow@radiosud.pl