7 lutego 2023, 10:03

Teraz

-6°

Fakty

A A A

WIERUSZÓW: Rezonans magnetyczny będzie w Wieruszowie

Na placu szpitala w Wieruszowie, tuż obok budynku administracji, stanął kontener z rezonansem magnetycznym. Urządzenie instalowano w piątek. Na pierwsze badania musimy jeszcze trochę poczekać. 


- Zaktualizowany harmonogram zakłada w styczniu dostawę kontenerów i rezonansu na teren szpitala, następnie potrwają prace adaptacyjne w środku i na zewnątrz budynku związane z uruchomieniem pracowni oraz odbiory i szkolenia personelu - zapowiedziała niedawno w rozmowie z tugazeta.pl Emilia Kowalczyk z firmy Aura Medic. Według harmonogramu na przełomie marca/kwietnia powinna być uruchomiona pracownia. Czas jest względny, gdyż nie działamy na linii produkcyjnej, a przy wyspecjalizowanym sprzęcie, więc może ulec lekkiej modyfikacji. Dołożymy jednak wszelkich starań, aby na koniec I kwartału 2023 osiągnąć gotowość do pracy.Początkowo pracownia będzie działać w trybie badań komercyjnych. Firma przewiduje zawarcie umowy ze szpitalem, aby hospitalizowani byli badani na miejscu, co ograniczy koszty szpitala związane z przewożeniem  na badanie RM do ościennego ośrodka. - Oczywiście dbając o dobro pacjenta i bezpieczeństwo zdrowotne lokalnej społeczności, wystąpimy do NFZ o możliwość pozyskania kontraktu, aby wykonywać świadczenia w ramach AOS - dodała Kowalczyk. - W tym zakresie NFZ decyduje czy i kiedy ogłosi konkurs na badania RM dla powiatu wieruszowskiego.  Mając na uwadze historię konkursów (poprzednie wiosną 2018 roku, a umowy są pięcioletnie), przewidujemy że może to być wiosna 2023 czyli badania NFZ odbywałyby się od lipca 2023. Nie wiemy jednak czy NFZ ogłosi konkursy, czy aneksuje zawarte już umowy ze świadczeniodawcami.


Zakupiony aparat jest firmy GE 1,5T, który spełnia wszystkie wymogi NFZ oraz wykonuje wszystkie badania kliniczne: głowy, kręgosłupy, stawy, jamy brzuszne, miednice. Jest to wysokiej jakości aparat o szerokim zakresie możliwości.  Zarówno pacjenci np. onkologiczni, neurologiczni, czy też ze skierowaniem od ortopedy, urologa czy ginekologa będą mogli wykonać badania na miejscu. Aby zapewnić wysoką jakość badań, poza sprzętem, ważny jest dobrze przygotowany personel. Z tego względu jest zaplanowany pakiet szkoleń dla osób wykonujących badania.

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl