1 czerwca 2020, 10:13

Teraz

15°

Fakty

A A A

WIERUSZÓW: Strażacy ćwiczyli na Prośnie

W czwartek na wieruszowskim odcinku Prosny odbyły się międzypowiatowe ćwiczenia strażaków. W akcji wzięło udział kilkudziesięciu ochotników oraz funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej.

Ćwiczenia zostały zaaranżowane w okolicach ul. Polnej w Wieruszowie. - Ich organizatorem była Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, natomiast my byliśmy gospodarzem – opowiada bryg. Dariusz Górecki z KP PSP w Wieruszowie. - Zaangażowane były siły i środki zarówno z powiatu wieruszowskiego, jak i siły z powiatu wieluńskiego, pajęczańskiego oraz sieradzkiego. Mieliśmy do przećwiczenia takie 3 warianty, i one zostały fajnie przećwiczone. Mam nadzieję, że dużo z tego wyniosą strażacy, którzy w tym uczestniczyli. Pierwszy wariant polegał na tym, że w wyniku długotrwałych opadów deszczu woda przerwała wał, trzeba było go zabezpieczyć, ułożyć worki z piaskiem. Kolejny epizod polegał na tym, że ta woda zalewa pobliskie budynki, i również tutaj, przy użyciu takiej bardzo specjalistycznej, wydajnej pompy, woda została odpompowana a budynek uratowany. Kolejne scenariusze to już były wypadki ratowników podczas tych działań. W pierwszym przypadku ratownik wpadł do wody, trzeba było go z niej podjąć i udzielić pierwszej pomocy. Kolejny wypadek, również ratownika, który podczas układania worków z piaskiem doznał złamania ręki, tutaj również strażacy wykazali się bardzo dużą wiedzą i fachową pomocą.

Szczegółowa ocena ćwiczeń będzie dostępna za 2 – 3 tygodnie – zapowiedział obecny na miejscu zastępca komendanta wojewódzkiego, bryg. Grzegorz Janowski. - Ja ze swojej strony mogę tylko jak najbardziej pozytywnie ocenić bardzo duże zaangażowanie strażaków z OSP i z PSP. Bardzo dużo epizodów, także z osobami poszkodowanymi. W Wieruszowie, śmiem twierdzić, ratownicy są przygotowani na tego typu działania.

fot. Radio SUD i Adam Melkowski 

Autor: wieruszow@radiosud.pl