29 marca 2024, 01:39

Teraz

Fakty

A A A

WIERUSZÓW: Tak mogą nazywać się ulice

Do 10 listopada gmina Wieruszów będzie prowadzić konsultacje, w formie pytań ankietowych, dotyczące zmian nazw ulic. Są już pewne sugestie.

Samorząd proponuje aby niektóre ulice powróciły do swojego dawnego nazewnictwa. I tak np. obecna ulica Świerczewskiego mogłaby zostać ul. Piskorską, ul. Mariana Buczka mogłaby zamienić się na ul. Błotną. Zmianę kosmetyczną, ale wolną od ideologii komunistycznej, mogłaby przejść ul. Janka Krasickiego. W miejsce imienia „Janek” wskazuje się „Ignacego”. Ul. 19 stycznia może stać się ul. Klemensa Wierusza Należy zaznaczyć, że to jedynie propozycje, bo w każdym przypadku zainteresowany mieszkaniec może podać swoją nazwę. Urząd nie podaje alternatywy dla ulic: Marcelego Nowotki, PKWN i 25-lecia PRL. W siedzibie gminy oraz na jej stronie internetowej będziecie mogli spotkać się również z drugą ankietą, w której stawia się pytanie o zmianę ul. Alfreda Okrzei. W tym przypadku samorząd proponuje ul. Stefana Aleksandra Okrzei.

Kolejna ankieta konsultacyjna jest związana z zamiarem upamiętnienia historii Żydów mieszkających w Wieruszowie do II Wojny Światowej. Urząd dopytuje czy część obecnej ul. Wschodniej, na odcinku od ul. Leśnej do Alei Solidarności, będzie mogła przyjąć nazwę „Ulicy Żydowskiej”. Ul. Zachodnia mogłaby powrócić do swojej dawnej nazwy – ul. Buźniczna. Przed wojną w tym miejscu znajdowała się synagoga żydowska. Część ul. Kilińskiego, na odcinku od ul. Wrocławskiej do dawnej mykwy, miałaby nazywać się „Ulicą Getta Wieruszowskiego” lub „Ulicą Ofiar Getta Wieruszowskiego”.

Wypełnione ankiety należy zostawiać w Punkcie Obsługi Klienta w Urzędzie Miejskim w Wieruszowie.

Autor: wieruszow@radiosud.pl