27 stycznia 2022, 23:48

Teraz

Fakty

A A A

PROMOCJA: Windykacja należności i długów w 2021 roku. Na co zwrócić uwagę?

Rok 2020 był trudnym okresem dla wielu branż, a skutki wydarzeń związanych z pandemią odczuwamy do dziś. Dowodem na to jest m.in. fakt, iż do końca września br. ogłoszono 322 upadłości firm[1], a 617 wniosków o upadłość zostało oddalonych. Nie dziwi więc, że odzyskiwanie zaległych płatności jest obecnie jedną z najistotniejszych kwestii w wielu przedsiębiorstwach. Jak prowadzić skuteczne postępowanie windykacyjne?


Zacznij od bezpośredniego kontaktu


Pierwszym krokiem jest szybka reakcja na brak płatności. Pierwsze miesiące mają duże znaczenie, ponieważ zwlekanie z odzyskaniem pieniędzy może prowadzić do przedawnienia długu. Należy podejmować próby kontaktu (telefony, smsy, maile), a także wysyłać przypomnienia o zaległej fakturze. Ważne jest również to, aby zachować wszelkie kopie umów, faktury VAT, czy kopie korespondencji z kontrahentem.


Czasem jednak takie działania nie są wystarczające. Gdy kontrahent unika rozmowy, nie odpisuje i uparcie zwleka z płatnością, często jedynym rozwiązaniem jest przejście do windykacji. Najlepsze rezultaty dają działania ze strony wykwalifikowanego podmiotu, czyli firmy lub kancelarii windykacyjnej.


Brak efektów? Przejdź do działań windykacyjnych


W procesie windykacji wyróżnia się dwa główne etapy:  • Windykacja miękka (polubowna) – czyli polegająca na wdrożeniu czynności zmierzających do ściągnięcia należności w sposób polubowny, a więc głównie za pomocą przedsądowych wezwań do zapłaty i czynności terenowych. Windykacja miękka pozwala na zachowanie dobrej relacji z dłużnikiem, co ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy chcemy kontynuować współpracę pomimo problemów z płatnością. Jednocześnie takie działania generują znacznie mniejsze koszty niż kolejny etap (windykacja sądowa).

  • Windykacja twarda (sądowa i egzekucyjna) – czyli obejmująca pełną analizę procesową sprawy, złożenie pozwu, reprezentację przez prawnika w postępowaniu sądowym, a także – w ostateczności – egzekucję należności przez Komornika Sądowego. Tutaj dochodzi do ściągnięcia długu w sposób efektywny, prowadzący do ostatecznego zakończenia sprawy.


Warto pamiętać, że każdy podmiot oferujący usługi windykacyjne rozpoczyna postępowanie właśnie od działań polubownych. Zajmuje się wszelkimi formalnościami i korespondencją z dłużnikiem, dążąc do skutecznego odzyskania długu.


Jak wybrać firmę windykacyjną?


Nie ma wątpliwości, że jedną z trudniejszych decyzji w przypadku windykacji, jest wybór reprezentanta naszych interesów. Ważne, aby był to podmiot zaufany i dysponujący skutecznymi narzędziami windykacyjnymi. Jeśli jesteśmy w dość trudnej sytuacji, a w grę wchodzą duże kwoty, warto od razu zgłosić się do kancelarii windykacyjnej, np. RPMS z Poznania: https://rpms.pl/windykacja/.


RPMS oferuje pełne wsparcie w odzyskiwaniu zaległych płatności. Usługę można zlecić online, za pomocą formularza dostępnego na stronie. Współpraca z kancelarią rozpoczyna się od przesłania darmowej wyceny. Następnie prawnicy przechodzą do pierwszego etapu, czyli windykacji przedsądowej (polubownej). Co istotne, ponad 70% spraw RPMS kończy się właśnie na tym etapie – większość dłużników, widząc przedsądowe wezwanie do zapłaty z zakreślonym terminem i pieczęcią kancelarii prawnej, decyduje się na spłatę długu.


Jeśli jednak takie czynności nie przyniosą efektu, specjaliści RPMS proponują klientowi dalsze kroki do podjęcia (czyli wszczęcie postępowania sądowego). Dalsze możliwe czynności są przedstawiane wraz z analizą ewentualnych kosztów, szans i zagrożeń. Dzięki temu klient może wybrać jak najlepszą strategię działania. Jeśli zdecyduje się windykację twardą, kancelaria prowadzi postępowanie w jego imieniu.

Autor: ewa.kowalczyk@radiosud.pl