22 lipca 2024, 17:03

Teraz

24°

Fakty

A A A

WIERUSZÓW: Wizyta olimpijczyków i Spotkanie Przyjaciół - impreza integracyjna - w Wieruszowie

Odsłonięciem kolejnej pamiątkowej tablicy w Alei Olimpijczyków i Paraolimpijczyków w Wieruszowie rozpoczęła się impreza integracyjna "Spotkanie Przyjaciół", organizowana przez Stowarzyszenie Integracyjne "Klub Otwartych Serc", Gminny Ośrodek Sportu i Turystyki, gminę Wieruszów, Starostwo Powiatowe, przy udziale partnerów, m.in. Zakładu Aktywności Zawodowej. 


Po godz. 11.00 w sobotnie przedpołudnie swoją tabliczkę odsłonił paraolimpijczyk Janusz Rokicki - niepełnosprawny lekkoatleta, kulomiot, trzykrotny wicemistrz paraolimpijski.


Historia kolejnego gościa Wieruszowa jest tragiczna, ale ma  swój szczęśliwy finał. Rokicki w wieku 18 lat został pobity i okradziony. Napastnicy zostawili go na torach, gdzie jadący pociąg przejechał po jego nogach, co skutkowało amputacją. Rokicki nie poddał się, zaczął uprawiać sport i szybko zaczął zdobywać najwyższe laury. 


Uczestnicy "Spotkania Przyjaciół" w barwnym i radosnym korowodzie ulicami miasta udali się na stadion, gdzie odbyła się tradycyjna przysięga i integracyjny bieg - bez pomiaru czasu, ale za to z medalami. Uczestników honorowali goście na czele z posłami, samorządowcami, dyrektorami instytucji i przedstawicieli wielu organizacji. 


Organizatorzy prowadzą konkurencje sportowo - rekreacyjne dla osób z niepełnosprawnością, są też różnorodne atrakcje kulturalne. Imprezie towarzyszą konkursy z upominkami, plac zabaw, gry i zabawy dla dzieci, młodzieży i dorosłych, są także stoiska wystawiennicze. 


Impreza na terenie GOSiT w Wieruszowie potrwa do późnych godzin popołudniowych. Jeszcze dzisiaj w Rynku o godz. 16.00 kolejna uroczystość z udziałem Renaty Mauer Różańskiej - polskiej strzelczyni i olimpijki. 

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl