24 lutego 2020, 09:02

Teraz

Fakty

A A A

Wodziczna: Spotkanie Wspólnoty Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

W sobotę, 17 sierpnia w Dekanalnym Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wodzicznej,w  parafii Trzcinica odbędzie się 12 diecezjalny zjazd Wspólnoty Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, który wpisuje się w jubileusz 40-lecia powołania tej wspólnoty. Krucjata związana jest z Ruchem Światło-Życie założonej przez Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego w odpowiedzi na apel Ojca Świętego Jana Pawła II skierowany do Polaków u progu pontyfikatu.
 
Krucjata została uroczyście ogłoszona w obecności Ojca Świętego, Jemu oddana i przez Niego pobłogosławiona podczas 1. Pielgrzymki do Polski 8 czerwca 1979 r. w Nowym Targu.Abstynencja od alkoholu w Krucjacie to osobisty dar, podjęty dobrowolnie z pobudek miłości i odpowiedzialności za dobro drugiego człowieka. Przez abstynencję Krucjata Wyzwolenia Człowieka rozumie całkowite i dobrowolne wyrzeczenie się alkoholu jako napoju pod wszelką postacią i we wszelkiej ilości. Definicja ta nie obejmuje używania alkoholu w innym charakterze np. jako lekarstwa (jeśli alkohol występuje jako składnik prawdziwego lekarstwa) lub w celach liturgicznych. Również spożywanie alkoholu w potrawach (np. w tortach) lub w cukierkach zasadniczo nie podpada pod pojęcie abstynencji. Z tak określonej definicji abstynencji wynika, że nie chodzi tu o zwalczanie alkoholu jako takiego, ale o zwalczanie zwyczaju picia alkoholu. Abstynencja jest środkiem do osiągnięcia celu, jakim jest przywrócenie trzeźwości w Polsce i wychowanie dzieci i młodzieży w zdrowych obyczajach.

Zjazd KWC rozpocznie się o godz. 11.00 zawiązaniem wspólnoty i przedstawienie krótkiej historii Sanktuarium MBNP w Wodzicznej, następnie uroczysta msza św. o godz. 12.00, potem wspólna agapa ( poczęstunek), o godz. 15.00 modlitwa połączona z Koronką do Miłosierdzia Bożego i zakończenie ok. g. 16.00.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl