28 stycznia 2022, 00:24

Teraz

Fakty

A A A

PROMOCJA: Wózki widłowe terenowe, czyli niezawodny sprzęt do zadań specjalnych

Wózki widłowe terenowe, czyli niezawodny sprzęt do zadań specjalnych

Wózki widłowe terenowe stanowią nieocenioną pomoc w pracy wielu firm. Doskonale sprawdzają się w trudnych warunkach, a deszcz, śnieg i nierówny teren nie są dla nich przeszkodą. Czy taki pojazd będzie dobrym wyborem również dla Twojego przedsiębiorstwa? I czym tak właściwie różni się od innych widlaków? Zapraszamy do lektury!

Wózek terenowy to typ widlaka spalinowego przeznaczony do pracy w cięższych i bardziej wymagających warunkach, niż tradycyjny wózek widłowy. Charakteryzuje się większą wydajnością i funkcjonalnością, a jego spore rozmiary umożliwiają podnoszenie cięższych ładunków. Istnieje także możliwość zastosowania w nim dodatkowego osprzętu, co jeszcze bardziej poszerza możliwości i sprawia, że taki pojazd może pełnić funkcję innej maszyny, np. małej koparki, zamiatarki, czy odśnieżarki. Co jeszcze potrafią widlaki terenowe i czym wyróżniają się na tle innych wózków widłowych?
Wózki widłowe terenowe - co je wyróżnia?


dobre-wozki widlowe terenowe


  • Przystosowanie do ciężkich warunków - solidna konstrukcja, stosunkowo duże wymiary, większe koła i specjalne opony to cechy, które sprawiają, że widlak terenowy poradzi sobie w każdych warunkach pogodowych i nawet na najbardziej nierównej nawierzchni. Stabilna jazda po wyboistym i grząskim terenie jest możliwa dzięki zastosowaniu dwóch różnych rozmiarów opon - większe znajdują się z przodu, a mniejsze z tyłu pojazdu. Dodatkowo mają one głębokie bieżniki, co zapewnia dużą przyczepność nawet podczas pokonywania wzniesień i pagórków. Odpowiednio skonstruowana kabina zapewnia operatorowi bezpieczeństwo i duży komfort pracy, gdyż ochrania go przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wiatr i opady. 

  • Duży udźwig - wózek widłowy terenowy charakteryzuje się znacznie większą wydajnością, a jego udźwig mieści się w granicach od ok. 6 do aż 10 ton, w zależności od konkretnego modelu. Ponadto ich wysokość podnoszenia może wynosić nawet 7-8 metrów. Dodatkową jego zaletą jest także możliwość podnoszenia ładunków o różnorodnym gabarycie, dlatego doskonale sprawdzi się w budownictwie, rolnictwie i przemyśle ciężkim. Pojazdy odpowiednie do pracy w tych branżach można znaleźć np. tutaj.  

  • Napęd - pojazdy tego typu często posiadają napęd na 2 osie i wydajny silnik, co usprawnia transport ładunków i przyczynia się do większej prędkości maksymalnej (nawet do 30 km/h), w porównaniu z innymi widlakami. Pomimo solidnej konstrukcji i możliwości podnoszenia ciężkich wielkogabarytowych ładunków, wózki terenowe są zaskakująco zwrotne i dość łatwo się je prowadzi.   


Wózek terenowy, jak sama nazwa wskazuje, przystosowany jest głównie do pracy na zewnątrz i nie powinien być stosowany wewnątrz pomieszczeń, głównie ze względu na napęd spalinowy. Ponadto jego wymiary nie sprzyjałyby sprawnej pracy w zamkniętym magazynie. Na otwartej przestrzeni sprawdzi się jednak znakomicie i w takich warunkach będzie można wykorzystać w pełni jego duże możliwości.

W jakich pracach sprawdzi się wózek widłowy terenowy?
widlak terenowyzad


Jak już wspomniano wyżej, pojazdy tego typu świetnie usprawnią pracę, której elementem jest podnoszenie ciężkich ładunków i przewożenie ich w wymagających warunkach, takich jak nierówny i grząski grunt oraz wzniesienia. Z tego względu doskonale sprawdzą się np. na terenach budowy, gdzie mogą służyć do transportu materiałów budowlanych. Możliwość montażu dodatkowego osprzętu (np. specjalnych łyżek) pozwala na przewożenie nawet sypkich ładunków, takich jak żwir i gruz. W wózku terenowym można zamontować również takie elementy, jak przechylny uchwyt i pozycjonery wideł, karetka z pływającymi widłami i chwytaki. Dzięki temu pojazd staje się wielozadaniowy.

Z podobnych względów wózek widłowy terenowy można z powodzeniem wykorzystywać w rolnictwie. Będzie przydatny podczas żniw (np. w transporcie bliskim zbóż) i ułatwi magazynowanie. Z pewnością sprawdzi się też w pracach związanych z uprawą warzyw i owoców, głównie w trakcie zbiorów.

Niewiele osób wie, że te pojazdy wykorzystuje się również w wojsku, w celu usprawnienia logistyki. Używa się ich do przewożenia elementów wojskowych, sprzętu, uzbrojenia i żywności, służą także do prac związanych z założeniem i utrzymaniem baz wojskowych.

Wśród innych miejsc, w których przydają się widlaki terenowe wymienić można między innymi tartaki, porty i kamieniołomy. Ogólnie rzecz biorąc - solidne wózki terenowe sprawdzą się wszędzie, gdzie potrzebny jest sprawny transport ciężkich ładunków w trudnych warunkach. Jeśli więc szukasz niezawodnego sprzętu do tego celu, to znajdziesz go tu.


Wózki widłowe terenowe - cena i inne praktyczne informacje
Cena takiego sprzętu zależy od wielu czynników, takich jak:  • marka i model - warto tu zaznaczyć, że zawsze lepiej jest wybrać pojazd sprawdzonej marki, nawet jeśli jest droższy, ponieważ po prostu będzie niezawodny i posłuży nam zdecydowanie dłużej;

  • stan techniczny;

  • rok produkcji;

  • parametry techniczne (np. udźwig);

  • dodatkowe wyposażenie;

  • długość gwarancji;

  • dodatkowe usługi (np. serwis sprzętu objętego gwarancją).


Za nowy wózek widłowy terenowy trzeba zapłacić od ok. 120 000 zł. Nie jest to oczywiście mały wydatek, jednak w wielu przypadkach to dobra inwestycja. Dla przedsiębiorstw, które nie mogą pozwolić sobie na taki zakup, istnieje możliwość kupienia wózka używanego (np. tutaj). Ceny takiego sprzętu są znacznie niższe, a wcale nie jest on dużo gorszy. Inną opcją jest wynajem wózków. To bardzo korzystne rozwiązanie, a dodatkowo wielu dealerów umożliwia późniejszy zakup wynajmowanego sprzętu w atrakcyjnej cenie. Mogą z tego skorzystać szczególnie osoby, które nie mają pewności, czy ten typ widlaka sprawdzi się u nich w firmie. W ten sposób mają możliwość przetestowania pojazdu i podjęcia przemyślanej decyzji. Wynajem wózków możliwy jest tutaj.

Bardzo ważną kwestią są uprawnienia, które musi posiadać operator takiego sprzętu. Aby móc go obsługiwać, trzeba zdać państwowy egzamin kategorii IWJO lub IIWJO przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Kierowanie tego typu pojazdem wiąże się z dużą odpowiedzialnością i wymagana jest do tego odpowiednia wiedza i umiejętności praktyczne. To praca wiążąca się z dużą koncentracją, zaangażowaniem i rozsądkiem. Więcej informacji na temat pracy operatora wózka terenowego i cech, którymi powinien się odznaczać można przeczytać tu.

Podsumowanie
wozek widlowy terenowy
Każdy przedsiębiorca chce, aby praca w jego firmie przebiegała sprawnie i bezproblemowo. Z tego względu zarówno duże, jak i małe przedsiębiorstwa decydują się na zakup urządzeń, które w tym pomogą. Warto taki sprzęt dobierać rozważnie, a przede wszystkim stawiać na sprawdzone marki. Budownictwo, rolnictwo, czy przemysł ciężki to branże, w których warunki pracy bywają wymagające i używany sprzęt musi być niezawodny. Jeśli Twoja firma także potrzebuje pojazdów do zadań specjalnych, to wózki widłowe terenowe sprawdzą się doskonale!

Autor: