25 czerwca 2024, 08:43

Teraz

18°

Fakty

A A A

KĘPNO: Wyniki maturalne lepsze niż w zeszłym roku

W powiecie kępińskim do egzaminu maturalnego przystąpiło 359 uczniów, zdało go 300 czyli 83,6 %. Jest to wynik lepszy od wyniku ubiegłorocznego i prawie o 4 % wyższy od średniej Wielkopolski.Z 59 uczniów, którym się nie powiodło 40 nie zdało tylko jednego egzaminu i w sierpniu będą mogli przystąpić do sesji poprawkowej.

W powiecie kępińskim do egzaminu przystąpiło 100 % absolwentów liceów ogólnokształcących.W LO Nr I do egzaminu przystąpiło 104 uczniów, z czego egzamin zdało 103. Jeden uczeń nie zdał egzaminu pisemnego z jęz. angielskiego i ma prawo przystąpić w sierpniu do egzaminu poprawkowego.W LO Nr II w ZSP Nr 1 do egzaminu przystąpiło 86 uczniów, z czego egzamin zdało 78. Z liczby tej 7 uczniów nie zdało po jednym egzaminie i mają prawo przystąpić w sierpniu do egzaminu poprawkowego. W LO Nr II 4 uczniów nie zdało egzaminu z matematyki, 3 pisemnego z jęz. ang., po 1 z jęz. polskiego pisemnego i ustnego.Łącznie w liceach ogólnokształcących z 9 uczniów, którzy nie zdali egzaminu aż 8 może przystąpić do poprawki w sierpniu. Średnia zdawalność powiatu kępińskiego w tym typie szkół wyraźnie przewyższa średnią krajową i wojewódzką.Do egzaminu przystąpiło 91,8 % absolwentów techników (T Nr 1 – 96,3 %, T Nr 2 – 85,5 %).
W Technikum Nr 1 w ZSP Nr 1 na 108 absolwentów do egzaminu przystąpiło 104, z czego egzamin zdało 72 uczniów. Po jednym egzaminie nie zdało 21 uczniów i mają oni prawo przystąpić w sierpniu do egzaminu poprawkowego. W Technikum Nr 1 26 uczniów nie zdało matematyki, 7 jęz. angielskiego pis., 5 jęz. angielskiego ustnie, 1 jęz. niemieckiego pis., 3 jęz. niemieckiego ustnie, 1 jęz. polskiego pis. i 4 ustnie.W Technikum Nr 2 w ZSP Nr 2 do egzaminu przystąpiło 65 uczniów z 76 absolwentów, z czego egzamin zdało 47. Po jednym egzaminie nie zdało 11 uczniów i mają oni prawo przystąpić w sierpniu do egzaminu poprawkowego. W Technikum Nr 2 11 uczniów nie zdało matematyki , 1 jęz. angielskiego pis., 2 jęz. angielskiego ustnie, 3 jęz. niemieckiego ustnie, 4 jęz. polskiego pisemnego i 7 jęz. polskiego ustnie.W Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych przy ZSP Nr 2 do egzaminu przystąpiło 9 słuchaczy, z czego egzamin zdał 1. 5 słuchaczy nie zdało po jednym egzaminie i może w sierpniu przystąpić do egzaminu poprawkowego.
Jeżeli chodzi o zdawalność procentową egzaminu maturalnego to w kraju było to 79,5 %, w Wielkopolsce - 78,0% a w Powiecie Kępińskim - 83,6 %.
Tak jak w latach poprzednich najwięcej problemów sprawiła uczniom matematyka. 41 uczniów nie poradziło sobie z tym przedmiotem. Pocieszający jest fakt, że liczba ta zmalała w stosunku do roku ubiegłego o prawie 50 %. Zapewne jest to efekt dodatkowej godziny jaką Zarząd Powiatu przeznaczył tygodniowo dla klas maturalnych w celu lepszego przygotowania do egzaminu z matematyki. Wyniki matur będą zapewne tematem głębokiej analizy jakie dyrektorzy wraz z radami pedagogicznymi będą musieli przeprowadzić w swoich placówkach - podsumował Andrzej Jóźwik Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Kępnie.

Autor: redakcja@radiosud.pl