17 kwietnia 2024, 09:34

Teraz

Fakty

A A A

WYSZANÓW: Zbiorowa mogiła ofiar II wojny światowej w Wyszanowie będzie wyremontowana

Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi przyznał dofinansowanie w wysokości 75 000,00 PLN, w formie dotacji celowej dla Gminy Wieruszów, na całkowite odrestaurowanie grobu zbiorowego 34 mieszkańców Mikorzyna i Torzeńca, zlokalizowanego na cmentarzu parafialnym w Wyszanowie. To miejsce pamięci o tragicznych wydarzeniach, jakie miały tu miejsce.


1 września 1939 r żołnierze Wermachtu po przekroczeniu dawnej granicy polsko-niemieckiej wdarli się do Mikorzyna oraz Torzeńca. W Torzeńcu żołnierze niemieccy ostrzelali się przez pomyłkę. Za tę pomyłkę zaczęli mścić się na ludności polskiej. Rozstrzeliwali mężczyzn, kobiety, dzieci, a nawet jeńców polskich. Zbrodniarze w hitlerowskich mundurach nie cofnęli się nawet przed spaleniem w zamkniętej stodole kilkunastu osób. Powyższych zbrodni wermachtowcy dokonali 2 września 1939 r. Pomordowanych pochowano w zbiorowej mogile na cmentarzu parafialnym w Wyszanowie.
 


Źródła informacji – naoczni świadkowie wydarzeń, koło ZBOWID w Doruchowie, publikacja Karola Mariana Pośpieszalskiego „Dzień 2 września 1939 r w Torzeńcu i Wyszanowie, Poznań, Instytut Zachodni 1955


Grobowiec cmentarny na mogile wznieśli mieszkańcy Torzeńca tuż po II wojnie światowej.


W ramach prac zaplanowano wykonanie pomnika o wymiarach 1800 x 193 cm z granitu szaro-czarnego. Część napisowa zostanie zachowana, strona lewa i prawa zostanie wykonana z szarego granitu. Obie strony zawierają po dwa puste pola, które zostaną wypełnione ozdobnym kamieniem drobniejszej frakcji. Zostaną wykonane 34 nowe krzyże z czarnego kamienia o grubości 10 cm.


Szacowany koszt całkowity prac remontowych: 125 460,00 PLN.

Autor: wieruszow@radiosud.pl