5 marca 2024, 13:03

Teraz

Fakty

A A A

REGION: Zabójstwo siostry w Wieruszowie. Prokuratura wnosi o umorzenie postępowania

Wieruszowianin, który zadawał śmiertelne ciosy nożem siostrze a także zaatakował swoją matkę bijąc ją ręką po głowie w chwili zdarzenia był niepoczytalny. Tragedia rozegrała się rok temu w Wieruszowie. 


17 listopada 2022 r. wieruszowscy policjanci zatrzymali 43-latka, który podczas awantury ugodził nożem swoją 51-letnią siostrę. Poważnie ranna kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala, gdzie zmarła kilkanaście dni później. 


43-latek wszczął awanturę domową ze swoją 51-letnią siostrą i 75-letnią matką. - Zebrane do tej pory dowody wskazują, że podczas awantury mężczyzna zadał kilkanaście ciosów nożami kuchennymi swojej siostrze, spowodował liczne obrażenia kobiety w okolicy szyi, klatki piersiowej i brzucha, realnie zagrażające jej życiu i zdrowiu - relacjonował wówczas asp. Piotr Siemicki, rzecznik prasowy KPP. - Ranna kobieta, w ciężkim stanie, została przetransportowana Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do szpitala.


Ustalono, że mężczyzna zaatakował również swoją matkę, którą kilkukrotnie uderzył ręką w głowę. 75-latka trafiła na obserwację do szpitala. Na miejscu przestępstwa policjanci wykonali oględziny zabezpieczając noże, którymi posłużył się napastnik oraz inne ślady. Wykonali także szereg czynności procesowych. 


Jest wniosek o umorzenie postępowania


- Został wniesiony do Sądu wniosek o umorzenie postępowania wobec niepopełnienia przez podejrzanego zarzucanych mu czynów z uwagi na stan jego niepoczytalności w chwili ich popełnienia i zastosowanie wobec Tomasza K. środka zabezpieczającego w postaci leczenia psychiatrycznego w systemie stacjonarnym - poinformowała portal tugazeta.pl Jolanta Szkilnik z Prokuratury Okręgowej w Sieradzu. - W postępowaniu biegli psychiatrzy i psycholog wydali opinię na podstawie analizy akt sprawy, dokumentacji medycznej, przeprowadzonej obserwacji sądowo-psychiatrycznej i badań psychologicznych. Biegli wskazali, że Tomasz K. w czasie popełniania zarzucanego czynu nie rozumiał jego znaczenia i nie mógł pokierować swoim postępowaniem.


Jak dodaje prokurator Szkilnik, z uwagi na wysokie prawdopodobieństwo ponownego popełnienia czynu zabronionego o znacznej szkodliwości społecznej, konieczne jest zastosowanie wobec Tomasza K. środka zabezpieczającego w postaci leczenia psychiatrycznego w systemie stacjonarnym.


Sprawa pozostaje w rozpoznaniu sądowym. Termin kolejnej rozprawy został zaplanowany na 14 grudnia 2023 r.

Autor: wieruszow@radiosud.pl