16 kwietnia 2024, 10:57

Teraz

Fakty

A A A

WIERUSZÓW: Zabytki w rozkopanej drodze

Kilkanaście fragmentów ceramiki najprawdopodobniej z kultury łużyckiej lub przeworskiej a także 31 zabytków funkcjonujących w ramach 5 obiektów z datowaniem na XVI wiek odnaleziono podczas  trwających prac związanych z przebudową ul. Ciemnej w Wieruszowie. Na podstawie dokonanych odkryć zalecono aby wszystkie prace budowlane, które będą prowadzone w ramach rewitalizacji starej części Wieruszowa należy poprzedzić badaniami archeologicznymi a nie jedynie nadzorami. 

Po sprawozdaniu z nadzoru archeologicznego na ul. Ciemnej w Wieruszowie, które dotarło do Urzędu Miejskiego w Wieruszowie należy spodziewać się, że prace przy rewitalizacji tej części miasta potrwają długo i mogą być uciążliwe dla mieszkańców.

Zajmujący się sprawą Przemysław Muzolf z Biura Projektowego „Archiport” w swoim raporcie zaznacza: - Obszar obserwacji był ograniczony i obejmował wykop liniowy o długości około 200 metrów i szerokości 70 cm. Stwierdzono iż pod nawierzchnią z betonowej trelinki występuje niewielka warstwa podbudowy o grubości około 10 cm składająca się z żółtego piasku. Na odcinku od ulicy Wrocławskiej na długości 15 metrów stwierdzono brak nawarstwień kulturowych związanych z funkcjonowaniem miasta, jednak uchwycono relikty warstwy kulturowej pradziejowej. Jak się ostatecznie okazało, warstwa ta kontynuuje się w wykopie na długości około 100 metrów i zanika w kierunku ulicy Zamkowej. Z warstwy tej i obiektu pozyskano materiał ceramiczny, który wstępnie można łączyć z kultura przeworską lub łużycką. Z kolei nawarstwienia powstałe w trakcie funkcjonowania miasta uchwycono w odległości około 40 metrów od ulicy Wrocławskiej. Posiadają one około 20 cm miąższości i mają postać ciemnoszarej próchnicy w której występują fragmenty ceramiki, kości i szkła. W trakcie prac udało się zarejestrować 5 obiektów związanych z istnieniem miasta. Są to cztery jamy gospodarcze o różnej wielkości od 60 do 220 cm i głębokości od 50 do 80 cm. Zasypisko ich stanowi ciemnoszara próchnica, brunatna próchnica, popiół oraz w jednym przypadku bryły polepy. Z trzech obiektów pozyskano materiał ceramiczny, w którym można wyróżnić: garnki, misy oraz makutry oraz patelnie na nóżkach. Na jednej z makutr i garnku stwierdzono zdobienie przy pomocy czerwonej farby w postaci poziomych i pionowych linii, które występują na wylewie i brzuścu. Jedna z mis i patelnia posiadają od wewnątrz zielona polewę. Ogólnie w trakcie prac pozyskano 43 zabytki w postaci fragmentów naczyń ceramicznych, zabytków metalowych, kości i szkła.

Autor: wieruszow@radiosud.pl