LASKI: Zasiedli do wielkanocnego stołu
Tradycją już w Gminie Trzcinica stały się wielkanocne śniadania.W minioną sobotę do wspólnego spotkania przy świątecznym stole zaprosiły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Laskach. Współorganizatorem uroczystości był Urząd Gminy w Trzcinicy.
Na dorocznym spotkaniu wielkanocnym Gminy Trzcinica spotkali się nie tylko mieszkańcy ale i zaproszeni goście. Wśród nich nie zabrakło poseł Bożeny Henczycy, radnego powiatowego Tomasza Gatnera, radnej powiatowej a zarazem sekretarza Gminy Trzcinica Renaty Ciemny, wójta Grzegorza Hadzika, przewodniczącego Rady Gminy Zdzisława Mikołajczyka, radnych, pracowników urzędu gminy, dyrektorów szkół, instytucji, księży oraz przedstawicieli zaprzyjaźnionych Kół Gospodyń Wiejskich. Przygotowane świąteczne stoły uginały się od tradycyjnych wielkanocnych potraw. O nie zadbały tym razem panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Laskach.Panie przygotowały więc wspaniały wielkanocny żurek, jajka w różnej postaci, wędliny, sałatki oraz świąteczne,wielkanocne wypieki. Życzenia dla mieszkańców Gminy złożył wójt Grzegorz Hadzik obdarowując wszystkich symbolicznymi upominkami.
Sniadanie Wielkanocne to tradycyjne spotkanie, które odbywa się w Wielkim Poście, to przygotowania do tego wielkiego wydarzenia, które ma nas nastroić do tego abyśmy byli lepszymi.To spotkanie, które ma nie tylko walory integracyjne wymagające tego abyśmy nawzajem pewne rzeczy sobie zapomnieli, abyśmy przeszli taką wewnętrzną przemianę duchową.To spotkanie ma także integrować.Tutaj możemy chwilę wytchnąć od tego codziennego zabiegania, od rzeczy, które nas absorbują.To przy okazji miejsce gdzie przychodzi też czas na pewnego rodzaju podziękowania bo spotykają się wszystkie organizacje, wszyscy przedstawiciele którzy w tej gminie działają. Życzę radosnego przeżywania Świąt Wielkanocnych - mówił wójt Hadzik.
Życzenia zaproszonym gościom złożyła też przewodnicząca KGW Zofia Parzonka, która mówiła też o tradycjach związanych z tymi najbardziej rodzinnymi świętami.
Swięta Wielkanocne są w dużej mierze związane z wsią, rolnictwem, z życiem.Do nich kiedyś podchodzono inaczej bo czekano na wiosnę i na to wszystko co w jej trakcie rozkwita.To dawało możliwość przeżycia przez cały rok.Były również kultywowane pewne zwyczaje, głównie związane z religijną postawą.Była to nie tylko święconka ale również w pierwszy dzień Wielkanocy starano się iść święcić pola.I ten zwyczaj jeszcze istnieje, może nie u wszystkich ale to był taki rytuał powiązania ludzi z ziemią i tym szacunkiem jaki rolnicy zawsze mieli to ziemi, niezależnie od tego czy jej mieli dużo czy mało - mówiła Zofia Parzonka.
Życzenia dla mieszkańców gminy popłynęły też od wszystkich zaproszonych na uroczystość gości.Poświęcenia wielkanocnych potraw dokonał proboszcz parafii w Laskach ks.Rafał Czmyr. O oprawę muzyczną zadbali uczniowie miejscowego Zespołu Szkół. Dzieci i młodzież z chóru Violino wykonały wspaniałe utwory muzyczne a także przybliżyły tradycje wielkanocne na świecie. W trakcie spotkania można było obejrzeć wystawę stroików świątecznych przygotowanych przez działające w gminie świetlice środowiskowe a także przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Słupi pod Kępnem. Chętni mogli tez wesprzeć ich uczestników zakupując pamiątkowe świąteczne wyroby.Spotkanie w Laskach upłynęło w miłej, ciepłej i niemalże rodzinnej atmosferze.
Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl