5 marca 2024, 11:41

Teraz

Promocja

A A A

PROMOCJA: Elegancka i praktyczna wiata na śmieci

Jak zamaskować obecność kontenerów na śmieci, a także zadbać o to, by odpady nie latały po osiedlu podczas solidnych podmuchów wiatru? W tej roli najlepiej sprawdzi się wiata na śmieci.


Wiata na śmieci = co wybrać?


Producenci oferują różne konstrukcje wiat. Najpopularniejsze to wiaty:  • Wykonane ze stalowych lameli ułożonych jak żaluzje i zabezpieczonych antykorozyjnie powłoką cynkową. Można tu wybierać różne kolory i rozmiary.

  • Wykonane również ze stali lamele są zabezpieczone cynkiem, ale ułożone w pozycji pionowej. 

  • Wykonane z paneli z drutu cynkowanego, który jest najpierw zgrzewany, a następnie malowany proszkowo. 

  • Wykonane z siatki cięto-ciągnionej z antykorozyjną powłoką cynkową. Może być w wersji surowej lub malowanej na dowolny kolor. 


Co więcej, do wyboru jest nie tylko rodzaj użytego materiału, ale także styl wiaty. Można postawić na wiaty zabudowane (najczęściej materiałem drewnopodobnym, by jak najlepiej wpasować się w krajobraz) lub te bardziej otwarte, z przestrzennymi panelami czy siatką. Wszystko zależy od tego, czy wiata na śmieci będzie użytkowana przez wielu mieszkańców, na przykład bloku, czy będzie to konstrukcja przydomowa, wykorzystywana jedynie przez kilka osób. 


Ilość, a także gabaryty składowanych śmieci też będą miały znaczenie – tu trzeba wybrać odpowiedni rozmiar wiaty oraz liczbę otworów na kosze, które zapewnią komfortowy dostęp. W ofercie można znaleźć naprawdę niewielkie wiaty, jak i zupełnie duże, obsługujące na przykład mieszkańców w wieżowcu. 


Na co zwrócić uwagę?


Wiata na śmieci nie tylko powinna wyglądać estetycznie, ale przede wszystkim być odporna na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, takich jak ulewy, śnieżyce, promieniowanie ultrafioletowe, wysokie temperatury latem i ekstremalnie niskie - zimą. Poza tym, wiata śmietnikowa powinna być odporna na korozję, co najczęściej jest uzyskiwane za pomocą cynkowego zabezpieczenia stali. Musimy mieć też pewność, że wiata na śmieci nie zostanie mechanicznie uszkodzona, na przykład w wyniku prób sforsowania. Innymi słowy – trwałość, solidność, a co za tym idzie, wysoka jakość użytych materiałów – to najważniejsze cechy, których szukamy. 


Profesjonalny montaż ma znaczenie


Niezależnie od wyboru konkretnej wiaty na śmieci, warto z pewnością postawić na montaż wykonany przez profesjonalistów. Dlaczego? Budowanie wiaty wcale nie jest takie proste. Choć można zakupić gotowe elementy, to ich złożenie z pewnością wymaga sporo wiedzy dotyczącej budownictwa, a także doświadczenia w tym zakresie. 


Co więcej, jedynie prawidłowe zamontowanie wiaty gwarantuje jej solidność i trwałość na lata. Nawet najdroższe materiały, jeśli zostaną osadzone niewłaściwie, nie spełnią swojej roli. Na rynku jest wiele ofert wiat śmietnikowych, które można zakupić razem z montażem. Mamy wtedy nie tylko pewność, że zbudowanie obiektu zostanie przeprowadzone profesjonalnie, ale również możemy liczyć na gwarancję, gdyby pojawiły się jakieś niedogodności. Decydując się na samodzielny montaż – najczęściej tracimy do tego prawo. 

Autor: ewa.kowalczyk@radiosud.pl