14 lipca 2024, 07:11

Teraz

17°

Fakty

A A A

PROMOCJA: Czy warto wziąć pożyczkę pozabankową? Kiedy lepiej zdecydować się na kredyt?

W życiu zdarzają nam się różne nieprzewidziane sytuacje. Niekiedy bywa tak, że do wypłaty pozostały jeszcze dwa tygodnie, a tu akurat popsuła nam się lodówka, albo samochód odmówił posłuszeństwa. W najlepszej sytuacji są ci, którzy posiadają oszczędności albo mogą skorzystać z pomocy rodziny. Jednak nawet jeśli nie masz odłożonych pieniędzy ani nikogo bliskiego, kto cię wspomoże w trudnej chwili, bez problemu poradzisz sobie w drobnych kłopotach finansowych. Sprawdź, jak!


Czym jest kredyt, a czym pożyczka pozabankowa?


Kredytu udzielają banki, które podlegają prawu bankowemu. Kredyt przeznaczony jest na konkretny cel i dopóki całkowicie go nie spłacisz, przedmiot kredytowania jest własnością banku. Z kolei pożyczka to środki finansowe, które możesz przeznaczyć na dowolny cel. Pożyczek udzielają banki, ale także instytucje pozabankowe – firmy pożyczkowe.


 Jeśli dotąd nie zwracałeś uwagi na informacje i wiadomości o pożyczkach przez SMS, online i na telefon udzielane przez podmioty inne niż banki, być może warto zainteresować się tym tematem. W niektórych sytuacjach warto skorzystać z oferty firm pożyczkowych, jeśli oczywiście odpowiada ona twoim potrzebom w danym momencie.


Kiedy lepiej jest wziąć szybki kredyt bankowy?


Co do zasady, kredyty są obarczone różnymi kosztami, które oczywiście ponosi kredytobiorca. Jednak w przypadku sprzedaży ratalnej przedmiotów o stosunkowo niewielkiej wartości, możesz liczyć na kredyt, który oddasz w ratach w dokładnie tej samej wysokości, jak kwota którą pożyczyłeś. Innymi słowy, biorąc na raty lodówkę, która kosztuje 3000, oddasz bankowi również 3000 podzielone na określoną liczbę rat. Zaciągając taki kredyt trzeba być jednak uważnym, ponieważ bank może udzielić go na preferencyjnych warunkach (czyli bez żadnych opłat), np. wyłącznie dla określonej liczby rat. Jeśli chcesz spłacać lodówkę przez 10 miesięcy, nie poniesiesz dodatkowych kosztów, ale jeżeli interesuje cię 20 rat – już tak.


Warto podkreślić, że o kredyt możesz się ubiegać, jeśli jego zadaniem jest pokrycie kosztów określonego przedsięwzięcia (np. budowy), czy rzeczy materialnej – wspomnianej lodówki, pralki, samochodu, maszyny itp. Co jednak zrobić, jeżeli potrzebujesz gotówki, którą zapłacisz za zepsute części samochodu, pracę mechanika i lakiernika, jeśli np. miałeś stłuczkę? Wtedy powinieneś ubiegać się o pożyczkę.


Dlaczego pożyczka z firmy może być bardziej korzystna niż bankowa?


Pożyczki udzielane przez banki nie są darmowe. Z uwagi na charakterystykę umów, banki naliczają opłaty za obsługę pożyczek gotówkowych. Oczywiście jeśli potrzebujesz niewysokiej kwoty na krótki okres, również opłaty nie będą bardzo wysokie. Zaletą pożyczek bankowych jest możliwość spłaty ratalnej. Taka pożyczka ratalna udzielona przez bank z reguły jest tańsza niż pożyczka w firmie (choć nie zawsze!).


No dobrze, ale co jeśli potrzebujesz zastrzyku gotówki na krótki czas, powiedzmy na 2 tygodnie, do czasu wypłaty? Wtedy bardzo dobrą opcją może być dla ciebie pożyczka z firmy pożyczkowej. Wiele firm pożyczkowych oferuje niewielkie kwoty (zwykle do 3000 – 4000 zł, czasami większe) na 30 dni zupełnie za darmo. Pożyczasz 3000 na dowolny cel, zwracasz je po 30 dniach i nie ponosisz żadnych kosztów. Przy takiej pożyczce kluczowa jest jednak terminowość. O ile banki podlegają prawu bankowemu, które nie pozwala im na naliczanie wysokich odsetek za zwłokę, o tyle firmy pożyczkowe podlegają kodeksowi cywilnemu i mogą (z pewnymi ograniczeniami) naliczać dużo wyższe odsetki. Dlatego jeśli nie jesteś pewien, że spłacisz pożyczkę krótkoterminową w wymaganym czasie, po prostu nie decyduj się na taką usługę.


 

Autor: ewa.kowalczyk@radiosud.pl