17 sierpnia 2022, 10:01

Teraz

24°

Fakty

A A A

PROMOCJA: Ukraińska słonina na kilka sposobów

Są takie smaki, które od razu kojarzą się z kuchnią ukraińską. Do tego rodzaju dań zaliczyć można chociażby te ze słoniną. Zobacz, jakie przysmaki ze słoniną cieszą się na Ukrainie popularnością.


Ukraina – kraj słoniny


Ukraina to państwo, w którym słonina jest traktowana niczym dobro narodowe. Posiada własne muzeum, na jej część powstaje wiele piosenek biesiadnych, a mnóstwo mieszkańców nie wyobraża sobie wspólnego spotkania przy rodzinnym stole bez obecności słoniny.


Przysmak ten zdobył popularność za czasów, gdy Ruś Kijowską najeżdżali Tatarzy. Wróg zjadał wszystko z wyjątkiem mięsa wieprzowego, uznawanego za nieczyste. Tym samym wieprzowina stała się pokarmem, po który w pierwszej kolejności sięgali Ukraińcy. Jednym z przysmaków, który przygotowywano z wieprzowiny, była słonina.


Dziś słonina stanowi nie tylko smaczną omastę do pierogów, ale to też baza do zupy, element sycącej kanapki, przekąska, a nawet… deser. Okazuje się, że słonina świetnie smakuje nie tylko jako wytrawny przysmak, ale też oblana czekoladą.


Ukraińska słonina kiszona


Wyjątkowo smaczną przekąską, która doskonale oddaje klimat ukraińskiej wsi, jest ukraińska słonina kiszona, czyli sało, albo słonina w przyprawach. Jej przygotowanie jest proste. Najpierw oczyść słoninę. Następnie do plastikowego pojemnika wsyp tyle soli, by stworzyła 1 cm warstwy. Teraz słoninę natrzyj takimi przyprawami jak: sól, pieprz, czosnek w formie płatków, majeranek. Na 70 dag słoniny będziesz potrzebować około 1 kg soli i po 1 łyżeczce pozostałych składników. Natartą słoninę umieszczamy w pojemniku z solą i zasypujemy kolejną warstwą soli. Zakrywamy pojemnik gazą i całość odstawiamy na tydzień do lodówki. Tydzień później wysypujemy wilgotną sól i ponownie nacieramy słoninę przyprawami. Umieszczamy ją w nowym pojemniku zgodnie z wcześniejszymi wskazówkami. Po tygodniu słonina powinna być gotowa.


Słonina wędzona


Równie smaczna jest słonina wędzona, którą można zakupić w best-market.pl, sklepie sprzedającym oryginalną ukraińską żywność. Wędzona słonina może zostać pokrojona na cienkie plasterki i umieszczona na kanapce w towarzystwie ogórka kiszonego. Ze słoniny możesz również zrobić zupę. Jeżeli akurat nie masz mięsa, ten przysmak może zostać bez obaw wykorzystany jako baza pod bulion.


Słoniną wędzoną możesz urozmaicić smak sałatek, np. tych bazujących na nowalijkach.


Słonina to na Ukrainie przysmak narodowy, bez którego trudno wyobrazić sobie wesela i inne uroczystości rodzinne. Niektórzy tak lubią słoninę, że jedzą ją bez żadnych dodatków, zagryzając ją np. wypijane trunki.

Autor: redakcja@radiosud.pl