22 lipca 2024, 15:44

Teraz

24°

Promocja

A A A

PROMOCJA: Unieważnienie umowy kredytu we frankach. Wszystko, co musisz wiedzieć

Świat finansów może być zawiły jak kręty labirynt. W ostatnich latach polscy kredytobiorcy zmagają się z kwestią kredytów we frankach szwajcarskich. Biorąc pod uwagę zawirowania gospodarki oraz skomplikowane procedury prawne, wielu z nich zaczyna zastanawiać się nad możliwością unieważnienia umowy kredytu frankowego. Ale jak to zrobić? Jakie warunki muszą być spełnione?


Warunki unieważnienia umowy kredytu


Prawne podstawy unieważnienia 


Pierwszym krokiem jest określenie, czy rzeczywiście mamy prawo do unieważnienia umowy kredytu. Musimy pamiętać, że zgodnie z przepisami polskiego prawa, możliwe jest to tylko w sytuacji, gdy umowa była rażąco niesprawiedliwa, naruszając interesy kredytobiorcy. Dlatego tak ważne jest, aby przed wszczęciem postępowania dotyczącego unieważnienia umowy frankowej skonsultować się z doświadczonym prawnikiem lub doradcą kredytowym.


Defekty umowy kredytowej 


Warunkiem do unieważnienia umowy kredytowej jest występowanie jednego z tzw. "defektów" umowy. Są to na przykład znaczne nierówności między zobowiązaniami kredytobiorcy a świadczeniami banku, niejasne lub niezrozumiałe dla przeciętnego kredytobiorcy zapisy w umowie, naruszenie zasad współżycia społecznego przez bank podczas zawierania umowy, czy też bezprawne zagrożenie kredytobiorcy. 


Proces unieważnienia umowy kredytu frankowego 


Rozpoczęcie procesu sądowego 


Proces unieważnienia umowy kredytu frankowego nie należy do łatwych i jest przeważnie długotrwały, zatem decyzję o rozpoczęciu takiego procesu warto podjąć po dogłębnym rozważeniu wszystkich za i przeciw. Kluczowe w tej sytuacji jest zrozumienie, że unieważnienie umowy kredytu we frankach szwajcarskich oznacza, że kredyt zniknie w całości, ale jednocześnie trzeba będzie zwrócić bankowi kwotę, którą otrzymało się na początku, czyli kwotę kredytu.


 Etapy procesu unieważnienia umowy 


Sama procedura unieważnienia umowy o kredyt frankowy to droga sądowa. Rozpoczyna się od złożenia pozwu do sądu, w którym kredytobiorca wskazuje, które zapisy umowy były niesprawiedliwe i na czym polegało naruszenie jego interesów. Dalej, proces toczy się zgodnie z procedurą cywilną, a jego zakończenie może trwać nawet do kilku lat.


Rola doradcy prawnego lub finansowego w procesie unieważnienia umowy 


Wszelkiego rodzaju kwestie związane z unieważnieniem umowy kredytu we frankach wymagają wsparcia doświadczonego prawnika lub doradcy. Eksperci ci będą w stanie dostarczyć precyzyjnych informacji na temat przepisów prawnych, możliwości i ryzyka związane z procesem unieważnienia umowy. Mają również doświadczenie w prowadzeniu skomplikowanych negocjacji z bankami i są zdolni do radzenia sobie z wszelkimi przeszkodami proceduralnymi, które mogą pojawić się w trakcie procesu sądowego.


Unieważnienie umowy kredytu we frankach – dlaczego warto rozważyć tę opcję? 


Podsumowując, unieważnienie umowy kredytu we frankach szwajcarskich jest procesem długotrwałym i wymagającym od kredytobiorcy cierpliwości oraz wsparcia prawników i doradców finansowych. Jednakże, dla wielu kredytobiorców może to być jedyne rozwiązanie, które pozwoli im uwolnić się od ciężaru ogromnych comiesięcznych rat i nieprzewidywalnych skutków finansowych związanych z kredytem we frankach. Dlatego, jeśli cierpisz pod brzemieniem takiego kredytu, skonsultuj się z doświadczonym doradcą, który pomoże Ci prześledzić wszystkie możliwości i zdecydować się na najlepszą opcję. Pamiętaj, że decyzja o unieważnieniu umowy kredytowej nie jest prostą drogą do pozbycia się długów, ale koniecznym krokiem, który wymaga czasu, spokoju umysłu i odpowiedniego przygotowania.

Autor: ewa.kowalczyk@radiosud.pl