18 czerwca 2024, 05:43

Teraz

16°

Rozrywka i oświata

A A A

KĘPNO: 320-uczniów zaśpiewało Hymn

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Kępnie, jako jedyni w powiecie kępińskim, przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego dla Szkół Podstawowych pod nazwą "Do Hymnu". Jego organizatorem jest Narodowe Centrum Kultury. To już czwarta edycja konkursu.

Do Hymnu to ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych organizowany przez Narodowe Centrum Kultury z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Zadaniem konkursowym jest wspólne wykonanie przez co najmniej połowę uczniów Szkoły Hymnu Państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych. W Szkole Podstawowej nr1 w Kępnie w poniedziałek do wspólnego śpiewu przystąpiło 320 uczniów.

Uczniowie naszej szkoły do konkursu tak naprawdę przygotowywali się cały rok, ponieważ w pierwsze wersji ten konkurs miał odbyć się w ubiegłym roku. Zaplanowane mieliśmy przesłuchanie na październik ale ze względu na pandemię konkurs został zawieszony. Wznowiliśmy przygotowania po powrocie uczniów do szkoły. Było to  faktycznie wyzwanie ze względu na ilość dzieci, które brały w tym udział.  Dzieci stanęły na wysokości zadania, potrafiły się spiąć, skoncentrować. Bardzo im zależało by wyszły jak najlepiej -mówiła dyrektor szkoły Roma Muszyńska.

Uczniowie wykonali Hymn państwowy Mazurek Dąbrowskiego, Żeby Polska była Polską i Gaude Mater Polonia. Wykonanie repertuaru konkursowego odbyło się na „żywo” i z „pamięci”. 320-osobowym chórem dyrygowała Ewa Olek. Uczniowie wykazali się dużym talentem wokalnym i świetną znajomością tekstów utworów. Występ oceniali przedstawiciele Narodowego Centrum Kultury. Na wyniki konkursu poczekać trzeba do czerwca.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl