27 maja 2024, 17:44

Teraz

25°

Rozrywka i oświata

A A A

SOKOLNIKI: Autorka bestselleru w piątek w Sokolnikach

Biblioteka Publiczna Gminy Sokolniki serdecznie zaprasza na spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką bestsellerowych „Chłopek. Opowieść o naszych babkach”.


Jak można przeczytać w nocie od Wydawcy: „harujące od świtu do nocy gospodynie, folwarczne wyrobnice, mamki, dziewki pracujące w bogatszych gospodarstwach. Marzące o własnym łóżku, butach, szkole i o zostaniu panią. Modlące się o posag, byle „nie wyjść za dziada” i nie zostać wydane za morgi. Dzielące na czworo zapałki, by wyżywić rodzinę. Często analfabetki, bo „babom szkoły nie potrzeba”.


Nasze babki i prababki.


Joanna Kuciel-Frydryszak daje wiejskim kobietom głos, by opowiedziały o swoim życiu: codziennym znoju, lękach i marzeniach. Ta mocna, głęboko dotykająca lektura pokazuje siłę kobiet, ich bezgraniczne oddanie rodzinie, ale też pragnienie zmiany i nierówną walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie”.


Spotkanie poprowadzi Beata Waniek.
 


Wydarzenie odbędzie się 19 kwietnia (piątek) 2024 r. o godz. 17.30 w gościnnych murach budynku GOKSiT w Sokolnikach, ul. Parkowa 1.
Wstęp wolny.


Joanna Kuciel-Frydryszak – absolwentka Polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, dziennikarka, współpracowała m.in. z „Wysokimi Obcasami Extra” i dodatkiem „Gazety Wyborczej” „Ale Historia”. Autorka biografii „Słonimski. Heretyk na ambonie”, nominowanej w najważniejszych konkursach na Historyczną Książkę Roku – im. K. Moczarskiego i O. Haleckiego oraz bestsellerowej biografii Kazimiery Iłłakowiczówny „Iłła” (Marginesy 2017), nominowanej do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza. W 2018 roku ukazała się jej książka „Służące do wszystkiego” (Marginesy 2018), która była nominowana do Nagrody Historycznej Polityki. W 2023 r. ukazała się jej bestsellerowa książka: „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”(Marginesy), która szturmem zdobyła serca czytelniczek i czytelników, a także uznanie krytyków.


Organizatorem spotkania jest Biblioteka Publiczna Gminy Sokolniki we współpracy z Gminą Sokolniki i Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Turystyki w Sokolnikach.


Autor: patryk.hodera@radiosud.pl