25 października 2020, 14:54

Teraz

15°

Rozrywka i oświata

A A A

KĘPNO: Bibliotekarki czytały "Balladynę"

W minioną sobotę 5 września Samorządowa Biblioteka Publiczna w Kępnie włączyła się w akcję Narodowego Czytania. W tym roku nieco inaczej niż zawsze.

Narodowe czytanie w tym roku zainicjowane zostało już po raz 9 przez Parę Prezydencka. Dziełem literackim, które zaproponował Prezydent ze swoją małżonką, była "Balladyna" Juliusza Słowackiego, dzieło które "jest elementem naszej tożsamości, polskiej kultury i polskiej duszy". Balladyna Juliusza Słowackiego, to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Każdego roku do tej akcji Narodowego Czytania włącza się Samorządowa Biblioteka Publiczna. Nie inaczej było i teraz. Tegoroczne Czytanie było jednak realizowane w bezpiecznej formie przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi komunikacji. Na facebookowej stronie Biblioteki udostępniane były nagrania z fragmentami "Balladyny" czytanymi przez Panie bibliotekarki:Małgorzata Domagała i Joanna Kowalczyk,Magdalena Wieczorek. Grażyna Chrząstowska i Agata Dirbach oraz Agata Moska i Magdalena Walczak.
Prezydent Andrzej Duda ogłosił już lekturę, która będzie czytana w ramach przyszłorocznej edycji. Będzie nią "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl