10 grudnia 2022, 05:43

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

BOLESŁAWIEC: Dni Gminy

Przez weekend w Bolesławcu odbywały się Dni Gminy związane z obchodami 750-lecia miejscowości. Nie zabrakło występów artystycznych, pokazów oraz atrakcji towarzyszących.

W sobotę mieszkańcy mogli liczyć na rodzinną zabawę, za to w niedzielę grupy rekonstrukcyjne zaprosiły do podziwiania wjazdu Bolesława Pobożnego. Inscenizację przygotował klub regionalno-historyczny „Gloria Victis”, który do współpracy zaprosił zaprzyjaźnione grupy wcielające się w różne postacie. – Chcemy przybliżyć mieszkańcom Bolesławca historię tego całego okresu – opowiada Tomasz Jaciuk. – Chodzi o okres od średniowiecza, przez dwudziestolecie międzywojenne, II Wojnę Światową poprzez czasy Ludowego Wojska Polskiego. Prezentujemy jak wyglądało życie i uzbrojenie żołnierzy. Odtwarzamy powstańców styczniowych, żołnierzy Batalionów Obrony Narodowej i żołnierzy Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej. Są z nami przyjaciele praktycznie z całej Polski, prezentujący różne okresy.

Wśród rekonstruktorów nie zabrakło kobiet, które m.in. były przebrane w czarne suknie. – Wcieliłyśmy się w rolę kobiet Powstania Styczniowego – zdradza Katarzyna Idzikowska. – Jesteśmy w żałobie narodowej. Kobiety w tym czasie obowiązywał strój żałobny, który składał się z czarnej sukienki, nakrycia głowy oraz delikatnej koronki. Noszono patriotyczną biżuterię, medaliony. Nasze poprzedniczki oddawały swoje dobra, złote i srebrne naszyjniki, na rzecz powstańców.

Wójt gminy Bolesławiec przypomina, że już w zeszłym roku pod basztą odbyła się widowiskowa rekonstrukcja. – Była to wspaniała inscenizacja historyczna obrazująca wymarsz powstańców do walki i później samą walkę – mówi Leszek Dominas. - Staramy się kultywować tę tradycję i mamy nadzieję, że to na dłużej powróci z nami i nie tylko w roku jubileuszowym z okazji 750-lecia naszej miejscowości. Co roku, przynajmniej jeden raz, będziemy starali się taką inscenizację zorganizować.

Dniom Bolesławca 2016 towarzyszyły otwarte zawody wędkarskie, pokaz grupy tanecznej, występ Orkiestry Dętej ze Żdżar, pokaz taneczny klubu „Bolero”. Na scenie pojawił się Krzysztof Hanke, zespół „Tacy nie Inni” i Dj Disco. Na wydarzenia zaprosiło Gminne Centrum Kultury wraz z samorządem gminnym, klubem „Gloria Victis” oraz miejscowym kołem wędkarskim.

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl