17 maja 2022, 12:04

Teraz

16°

Rozrywka i oświata

A A A

BRALIN: Spotkanie autorskie z Krzysztofem Petkiem

1 grudnia Biblioteka Publiczna w Bralinie gościła Krzysztofa Petka, autora cyklu popularnych wśród młodzieży książek sensacyjno-przygodowych, dziennikarza, podróżnika, reportażystę, organizatora wypraw i szkół przetrwania. Spotkanie odbyło się w Świetlicy Środowiskowo-Profilaktycznonej „Tęcza” i wzięła w nim udział młodzież gimnazjalna ze Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego PTTK oraz Koła Bibliotecznego.

Na początku spotkania Krzysztof Petek opowiedział kilka zdań o sobie i ciekawie zaprezentował swoje książki. Zachęcał uczniów do czytania, nie tylko napisanych przez siebie książek, ale do nawiązania kontaktu z literaturą. Poprosił młodych ludzi, by nie starali się być grzeczni i potulni lecz zwyczajnie kulturalni. Zażyczył sobie wprost, by kwestionowali jego tezy, poddawali w wątpliwość, to co przedstawia; wtedy istnieje możliwość konstruktywnej dyskusji. Spotkanie było fascynujące, bardzo dynamiczne, ciekawe, z ogromnym ładunkiem cennych wartości, które Pan Krzysztof przekazywał w sposób bezpośredni, prosty, posługując się porównaniami i przykładami. Dużo opowiadał o wyprawach i szkołach przetrwania, o tym jak daleko odeszliśmy od prostego życia na łonie natury, jak bardzo cywilizacja nas „uśpiła”. Mówił o ludziach, których spotkał, o ich odmiennym stylu życia i problemach. Podzielił się również ciekawymi anegdotami związanymi ze swoimi podróżami. Swoje ciekawe opowieści poparł slajdami z wypraw. Zaprezentował też pokaz podstawowych technik obronnych, które każdy może zastosować w sytuacji zagrożenia. Uczestników spotkania szczególnie zainteresował temat wypraw autora po kraju i najdzikszych zakątkach ziemi.

Na zakończenie spotkania, które upłynęło w bardzo miłej i serdecznej atmosferze, pełnej humorystycznych akcentów autor zachęcił młodzież do odbywania wspólnych wycieczek po przygodę, zdobywanie wiedzy, poznawanie świata i realizowanie swoich marzeń. Przekazał uczestnikom również motto, które przyświeca wszystkim wyprawom „wygrana walka to ta do, której nie dopuścisz”. Krzysztof Petek dał się poznać jako osoba o niezwykłej charyzmie i osobowości, która potrafi zarazić każdego słuchacza chęcią poznawania świata i zdobywania doświadczeń.

Źródło: UG Bralin

Autor: maciej.tettling@radiosud.pl