25 kwietnia 2024, 00:22

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

BRALIN: Wielka gala filmowa i łączenie sąsiadów

"Art, laboratorium, czyli przestrzeń dla młodych" tak nazywa się projekt który od maja br. co chwilę ukazuje swoje filmowe odsłony różnorodnych przedsięwzięć kierowanych do młodzieży z czterech powiatów: kępińskiego, ostrzeszowskiego, wieluńskiego i wieruszowskiego. Projekt realizowany jest partnersko przez cztery ośrodki kultury (Ostrzeszowskie Centrum Kultury, Wieluński Dom Kultury, Wieruszowski Dom Kultury) na czele ze stowarzyszeniem ARTwarium. Miejscem tegorocznego finału produkcji autorskich filmów krótkometrażowych stał się Wieruszów i Kino Słońce. Wieruszów zapewnił wszystkim uczestnikom projektu Art-laboratorium wielu wspaniałych wzruszeń i emocji. Nigdy nie zapomnę zarówno pierwszego przejścia po czerwonym dywanie i uścisków od naszego jury, jak i cudownych warsztatów i dni spędzonych na naszym małym planie filmowym - komentuje Justyna, uczestniczka projektu z Wielunia. W jury zasiedli znani polscy aktorzy. Przewodniczącą jury była Iza Kuna - aktorka Mistrzowskiej Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy, absolwentka i wykładowczyni Wydziału Aktorskiego PWSFTviT, członkami Bronisław Wrocławski - aktor teatralny, filmowy, były dziekan PWSFTiTv w Łodzi, Joanna Osyda - znana z tytułowej roli w serialu "Majka" oraz serialu "M jak miłość", Paulina Wierzgacz - współpracująca m.in. z projektami Męskiego Grania, Śląska Wrocław czy National Geographic, oraz Jakub Kryształ - instruktor aktorski, absolwent łódzkiej filmówki.

Pierwsze miejsce w przeglądzie zajęła grupa filmowa 11 wyjętych spod kadru z Wieruszowa z produkcją "Mimo wszystko". Drugie miejsce zajęli ex aequo zespoły z Wielunia: Teka z filmem "Pomiędzy" oraz Pepe i ich "Naiwność". Wyróżniono też młodzież z Gminy Bralin. Wspaniałą statuetkę na ręce Aleksandry Gogół, Adrianny Grześkowiak i Wioletty Dwernickiej wręczył Zastępca Wójta Gminy Bralin Robert Kieruzal. Gala Youth 4 Film to wydarzenie, które zostało perfekcyjnie zaplanowane, perfekcyjnie wykonane i perfekcyjnie zakończone. Przemili, uzdolnieni, ale też potrafiący dotrzeć do młodzieży instruktorzy wykonali również bardzo dobrą robotę. Jako uczestniczka projektu mogę zaświadczyć, iż było to najlepsze wydarzenie w jakim brałam kiedykolwiek udział. Warsztaty, ale również nagrywanie filmu pozwoliły nam zbliżyć się do rówieśników z naszego miasta, a także spoza niego. Na gali mogliśmy cieszyć się naszym "tworem" w super atmosferze. Każdy element wydarzenia był naprawdę idealnie dopracowany. Oby więcej tego typu przedsięwzięć w Wieruszowie. Ja, wraz z całą grupą, już teraz nie mogę doczekać się kolejnego wydania tego projektu. Niesamowite chwile z niesamowitymi ludźmi. - podsumowuje Kamila.

Cały zaplanowany warsztat produkcji filmowej charakteryzował się elastyczną formułą. Każdy młody „filmowiec” miał okazję do wypracowania własnej metody pracy, jednak opartą na jednym wspólnym wzorze. Stworzone w każdym ośrodku pracownie przybliżyły krok po kroku ten uniwersalny twórczy proces. Główne działania opierały się na następujących filarach: scenariusz/pomysł, realizacja, zdjęcia oraz montaż. Przed uczestnikami kolejny etap tegorocznej edycji projektu czyli wyjazd, dla trzech nagrodzonych ekip, na plan filmowy do Zakopanego gdzie przez cztery dni intensywnych warsztatów z profesjonalną kadrą młodzi twórcy będą kreować nowe pomysły filmowe. W zamierzeniach ARTwarium na horyzoncie pojawia się chęć stworzenia zsieciowanego centrum, który pozwoli zgromadzić zwolenników tego typu aktywności i dzięki temu zaangażuje w działania projektowe coraz to nowe środowiska i grupy. Niesamowite przedsięwzięcie, czerwony dywan i ukoronowanie naszej pracy w postaci Oscara, który w naszej grupie dostał nawet imię! Wciąż nie wierzymy, że to Andrzej trafił w nasze ręce. Jesteśmy mega zaskoczeni, oczywiście pozytywnie takim werdyktem jury. Myślę, że za rok jeszcze z większym zapałem i jeszcze większą frajdą przystąpimy do kręcenia kolejnego filmu -  relacjonuje Piotr. W planach na następy sezon projektowy pojawiły się m.in. elementy zaangażowania w działania lokalnych muzyków, prace przed mikrofonem w studio, wykorzystanie nowych mediów oraz rozszerzenie liczby sąsiedzkich partnerów.

Źródło: UG Bralin

Autor: maciej.tettling@radiosud.pl