18 czerwca 2024, 05:20

Teraz

16°

Rozrywka i oświata

A A A

KĘPNO: Chrońmy jeże

Wiosna to czas, kiedy z okresu hipernacji wybudzają się jeże. O pomoc tym uroczym ssakom apeluje Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kępnie.


Jeże są nie tylko sympatycznymi mieszkańcami naszych ogrodów, ale także ważnymi członkami ekosystemu. Niestety, ze względu na zmiany w środowisku oraz działalność człowieka, populacje jeży często borykają się z różnymi problemami m.in. w zdobywaniu pożywienia. W odpowiedzi na te wyzwanie podejmowane są inicjatywy mające na celu pomoc tym ssakom. Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kępnie angażuje się w akcje wsparcia jeży poprzez edukację najmłodszych. W ramach działań proedukacyjnych i prokulturowych organizowane są spotkania mające na celu podnoszenie świadomości dotyczącej potrzeb jeży oraz zachęcać do podjęcia działań na ich rzecz, szczególnie wiosną i jesienią oraz w okresach suszy, kiedy dostęp do wody jest ograniczony. Dyrektor biblioteki Wiesław Walas od ponad 10 lat opiekuje się jeżami, uratował ich w tym czasie około 100. Współpracuje z ogrodem zoologicznym we Wrocławiu, Fundacją Primum i Ośrodkiem Rehabilitacji Zwierząt ,, Jerzy dla jeży”. Większość z nich to tzw. ,,jesienne sieroty”. 


Jednym z działań, które mogą pomóc jeżom jest wystawianie wody i jedzenia w odpowiednich miejscach, aby ułatwić im  dostęp do niezbędnych zasobów. Wystawianie wody i jedzenia dla jeży może być łatwym i skutecznym sposobem wsparcia tych zwierząt. Woda powinna być dostępna w naczyniu o niskim brzegu lub w płytkiej misce, aby jeże mogły łatwo się do niej dostać, unikając przypadkowego utonięcia. Co do jedzenia, najlepiej sprawdza się dobrej jakości karma dla kotów. Ważne jest niepodawanie jeżom mleka, ponieważ mają one duży problem z jego trawieniem. Dobrze jest w ogrodzie zostawić części dzikie, niekoszone, przyjazne jeżom. Absolutną koniecznością jest zrezygnowanie z trucia ślimaków i mrówek. Można dodatkowo dostawiać domki dla jeży - mówi Wiesław Walas.


Włączenie bibliotek w akcje pomocne dla jeży może przynieść wiele korzyści. Po pierwsze, promuje to świadomość ekologiczną w społeczności lokalnej, zachęcając mieszkańców do troski o otaczający ich świat. Po drugie, biblioteki stają się miejscami, gdzie mieszkańcy mogą uzyskać informacje na temat jeży oraz sposobów, w jakimi mogą im pomóc. Wreszcie, takie działania wzmacniają więzi społeczne i pokazują, że nawet niewielkie instytucje mogą mieć duży wpływ na ochronę przyrody. W związku z powyższym, zachęcamy do podjęcia działań mających na celu wsparcie jeży poprzez wystawianie wody i jedzenia. Każda drobna pomoc może mieć ogromne znaczenie dla tych uroczych stworzeń, które są nieodłącznym elementem naszego ekosystemu.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl