24 kwietnia 2019, 16:03

Teraz

22°

Rozrywka i oświata

A A A

CZASTARY: Powstaje film historyczny

W Czastarach w sobotę kręcono film dotyczący okresu Powstania Styczniowego. Udział w wydarzeniu wzięli mieszkańcy oraz członkowie grup rekonstrukcyjnych.

Całość realizowana jest w ramach projektu pod nazwą "Historia pewnej tablicy", dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury, dzięki programowi "Kultura - Interwencje 2018. EtnoPolska".

- Jest to, można powiedzieć, zamknięcie klamry. Zaczęliśmy w 2013 r. obchody 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego - zdradza jeden z organizatorów, Tomasz Jaciuk. - W chwili obecnej na 100-lecie Państwa Polskiego w Czastarach też chcemy uczcić to nasze wyzwolenie, w którym na pewno Powstanie Styczniowie było największym zrywem niepodległościowym. W związku z tym dzisiaj wraz z kolegami z grupy "Złoty Krzy", "Chrobry I", z dzieciakami z naszych szkół podstawowych, z ks. proboszczem, z Gminnym Ośrodkiem Kultury nagrywamy film o życiu Ignacego Michalskiego. Zaczynamy tablicę od Ignacego Michalskiego, wielkiego patrioty, który przez długie lata nie był znany, oprócz tego że był dzierżawcą Czastar nie był znany w lokalnym środowisku jako bohater. Dzięki opracowaniu prof. Olejnika, dociekaniu miejscowych patriotów i regionalistów te osoby stały się znane. Chcemy dalej kontynuować tę pamięć aby poprostu nie umarła.

Film niebawem zostanie upubliczniony.

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl