20 lutego 2020, 23:59

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: Czytali nowele na ławeczce z Czernikiem

Z akcją „Narodowego Czytania” od samego początku związana jest Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Ostrzeszów. Nic więc dziwnego, że i w tym roku zorganizowano tam spotkanie podczas którego wysłuchać można było różnych interpretacji polskich nowel. Z lekturami zadanymi przez prezydent Andrzeja Dudę i jego małżonkę zmierzyli się m. in.: burmistrz Patryk Jędrowiak, przewodnicząca Rady Miejskiej Beata Calińska, wicestarosta Zofia Witkowska, kierownik Muzeum Regionalnego Mirosława Rzepecka, poeta i regionalista Bolesław Grobelny oraz ks. proboszcz Leszek Szkopek.
-Nasze marzenie, które przed rokiem się nie spełniło, spełniło się w tym roku - mówi dyrektor Biblioteki Publicznej Dorota Owczarczak – Czytamy na ławeczce z naszym patronem Stanisławem Czernikiem. Bardzo się z tego powodu cieszymy.
Fragmenty nowel czytali też uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rojowie oraz podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego.
-Biblioteka jest z akcją od początku – zaznacza D. Owczarczak – Po pierwsze czytaliśmy „Pana Tadeusza” na ostrzeszowskim rynku, potem był epizod z „Lalką” w saloniku Izabelli Łęckiej. Było „Quo vadis” na schodach biblioteki, gościliśmy na „Weselu”w podkrakowskich Bronowicach. Rok temu było „Przedwiośnie”, któremu towarzyszyło odsłonięcie naszej ławeczki z Czernikiem. Niestety wtedy pogoda nie pozwoliła nam czytać na zewnątrz, byliśmy w środku. Czytanie traciło swój urok i nie miało takiego wydźwięku ogólnospołecznego, ale daliśmy radę. W tym roku przy pięknej pogodzie, w słońcu cieszymy się „Narodowym Czytaniem”.
Kolejne tury czytania przeplatane były utworami muzycznymi w wykonaniu akordeonisty Hieronima Bartczaka.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl