11 kwietnia 2021, 16:48

Teraz

14°

Rozrywka i oświata

A A A

KĘPNO: Europejski Uniwersytet Latający w Powiatowej Bibliotece

W Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kępnie młodzi ludzie z klas gimnazjalnych ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kępnie uczestniczyli w wykładzie i warsztatach na temat Unii Europejskiej organizowanych w ramach Europejskiego Uniwersytetu Latającego.

Młodzież na początku zajęć zaprezentowała własnoręcznie wykonane plakaty, których tematem były inwestycje realizowane z funduszy unijnych w naszym regionie. Pięć najważniejszych inwestycji według młodych ludzi to: drogi, boiska, lądowisko na szpitalu, euroweek, ale na prezentacjach znalazły się także: wsparcie małych przedsiębiorstw, wsparcie rolnictwa, nauki, stypendia, budowa przedszkoli, remonty szkół i inne.
Gośćmi spotkania byli: ekspert Team Europe, profesor Marcin Szewczyk europeista, językoznawca, medioznawca, profesor nadzwyczajny, adiunkt w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie i Mateusz Konieczny - socjolog, animator, trener. Profesor Marcin Szewczyk opowiedział uczestnikom spotkania o prawach człowieka w Unii Europejskiej. Młodzież poznała np. różnicę pomiędzy prawami człowieka a prawami obywatela. Po wykładzie młodzi ludzie mieli za zadanie przedstawić za pomocą symboli wybrane przez siebie prawo. Uczniowie świetnie poradzili sobie z tym zadaniem. Przedstawili m.in. prawo do wolności, do życia, do równości, do nauki. Praktyczna lekcja europejska była według młodzieży świetnym pomysłem. Ich zdaniem tak przedstawiony temat jest łatwo zapamiętać i chętnie przyszliby ponownie na takie spotkanie.
Celem „Europejskiego Uniwersytetu Latającego” jest zainteresowanie młodzieży tematyką unijną oraz zwiększanie wiedzy uczniów i uczennic na tematy związane z praktycznym wymiarem członkostwa Polski w UE. Projekt jest realizowany przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce i Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Autor: redakcja@radiosud.pl