28 stycznia 2022, 00:56

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: Fantastyczny festiwal w Bibliotece Publicznej

Biblioteka Publiczna w Ostrzeszowie zaprosiła uczniów miejscowych szkół do niesamowitego i tajemniczego świata fantasy. W programie festiwalu poświęconego temu gatunkowi literatury znalazły się spotkania z trzema związanymi z nim pisarzami. Była też okazja do spróbowania swoich sił w grach planszowych i RPG. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu Partnerstwo dla Książki pt. "Do zobaczenia w sieci. Sieci bibliotek" dofinansowanego z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
- Festiwal fantasy zamyka całą serię spotkań - mówi dyrektor Biblioteki Publicznej Dorota Owczarczak. - Przed wakacjami było spotkanie dla kobiet, później spotkanie dla mężczyzn z okazji Dnia Chłopca, wcześniej kilka spotkań autorskich dla dzieci. A teraz coś dla młodzieży, której był dedykowany festiwal fantasy.
Bohaterem jednego z festiwalowych spotkań był Paweł Kopijer, autor trylogii „Mitrys”, wciągających powieści fantasy w ramach cyklu „Kroniki Dwuświata”, a także gry planszowej „Mitrys”.
- Staramy się przez pryzmat nurtu fantastyki i pisania książek fantasy przyciągnąć młodzież do czytania – podkreślił. - Fantastyka ma to do siebie, że dosyć fajnie wchodzi w mariaż z grami. Wiadomo, mamy „Wiedźmina”, który ma grę komputerową i grę planszową, jest film na Netflixie, ale mimo wszystko na początku tej całej gamy tworów jest książka.
Zarówno P. Kopijer, jak i pozostali autorzy zaproszeni do Ostrzeszowa mogą pochwalić się pełną niezależnością. Sami wydają swoje książki, a docierają z nimi do odbiorców dzięki portalowi internetowemu samowydawcy.pl.
- Tam są autorzy, którzy napisali nie tylko fantasy - powiedział nam Mateusz Rogalski, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia. - Są romanse, thrillery, kryminały, erotyki, bajki, wszelkie gatunki literatury. Łączy je to, że autorzy samodzielnie wydali książki, bez współpracy z żadnymi wydawnictwami.
M. Rogalski dodaje, że współpraca z samowydawcami to nie tylko możliwość sprzedaży swoich publikacji, ale też szeroko zakrojona promocja.
- Organizujemy chociażby tego typu festiwale, jeździmy po targach. Byliśmy na Targach Książki w Warszawie i na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Mieliśmy swoje stoisko, które kosztuje bardzo dużo. Jeżeli każdy z nas chciałby sobie sam je wykupić, to wiązałoby  się to z bardzo dużymi kosztami.
Pisarze dzielą się kosztami rezerwacji stoiska, dzięki czemu unikają obciążeń finansowych, jakie ponosiłby każdy z nich działając indywidualnie. Dyrektor D. Owczarczak zapowiada, że było to pierwsze, ale z pewnością nie ostatnie spotkanie z szeroko rozumianą fantastyką w ostrzeszowskiej Bibliotece Publicznej.
Fot. http://www.bp.ostrzeszow.pl

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl