24 kwietnia 2024, 23:39

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: Finał WOŚP w cieniu tragedii

W cieniu tragedii odbywał się w niedzielę ostrzeszowski finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas odbywającego się w ramach wydarzenia turnieju piłkarskiego zmarł nagle Dariusz Szczepaniak – znany i ceniony trener piłkarski, nauczyciel i działacz sportowy. Informacja ta wstrząsnęła uczestnikami finału, ale podjęto decyzję, że będzie on kontynuowany. Znając zmarłego, organizatorzy wiedzieli, że właśnie tego by chciał. Od lat wspierał bowiem Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy swoim zaangażowaniem.
- Wszystkich nas ta informacja zaskoczyła i ścięła z nóg – nie kryje dyrektor Ostrzeszowskiego Centrum Kultury Michał Szmaj. - Szczególnie, że pan Dariusz Szczepaniak był jednym z organizatorów tegorocznego WOŚPu, włączył się w organizację turnieju piłki nożnej, na którym zbierano pieniądze na ten cel. Myślę, że to powinna być refleksja dla każdego z nas, że warto żyć tu i teraz, pomagając innym.
Wszystkie punkty tegorocznego finału były więc w pewnym sensie hołdem i formą podziękowania dla Dariusza Szczepaniaka. Praca sztabu pod przewodnictwem Ewy Wieczorek, w tym 90 wolontariuszy w połączeniu z ofiarnością mieszkańców miasta po raz kolejny przyniosła znakomite rezultaty. Z samych tylko puszek i licytacji przeprowadzonych na scenie Ostrzeszowskiego Centrum Kultury uzyskano 100.470 zł i 21 gr! A do tego doliczone zostaną przecież także kwoty z trwających wciąż aukcji internetowych.
- Ogromne zaangażowanie dziesiątek ludzi – podkreśla M. Szmaj. - I to jest chyba najpiękniejsze w idei WOŚP, że ludzie bezinteresownie, dobrowolnie chcą pomagać i łączyć swoje siły w tym, żeby zebrać pieniądze na szczytny cel, w tym wypadku na sprzęt do walki z sepsą.
Najwięcej tego dnia działo się w siedzibie Ostrzeszowskiego Centrum Kultury oraz na parkingu przed nią. Sporą publiczność zebrał koncert odbywający się w sali widowiskowej. Zaprezentowali się w nim podopieczni trzech ostrzeszowskich przedszkoli i Przedszkola w Rogaszycach, Studio Tańca „System” i „Zumba Kids”. Później przyszedł czas na nieco bardziej doświadczonych artystów, czyli grupę „Dinozaury Rocka”, a także Patryka Pietrzaka i Maksa Łapińskiego, muzyków i wokalistów związanych z Agencją Koncertową „Borówka Music”, prowadzoną przez ostrzeszowianina Bartka Borowicza. Główną gwiazdą imprezy była natomiast grupa Maddam z Małgorzatą Gryczką. W przerwach pomiędzy kolejnymi występami przeprowadzano licytacje gadżetów WOŚP i fantów ofiarowanych przez licznych darczyńców. Wylicytować można też było m.in. przejażdżki zabytkowymi samochodami należącymi do członków Stowarzyszenia „Klasyki na Ziemi Ostrzeszowskiej”.
- Ta motoryzacja już zanika i chcemy ją upowszechniać wśród młodzieży, ale również wśród osób, które korzystały z niej kiedyś. Dlatego taki pomysł – wyjaśnia prezes organizacji Mateusz Krynicki. Inna bardzo ciekawa propozycja to jeden dzień z Ostrzeszowską Grupą Eksploracyjno-Historyczną.
- Od samego rana tę osobę zabieramy z domu, przywozimy na teren poszukiwań, najprawdopodobniej w Ostrzeszowie – zapowiada Marcin Mazur. - Dostanie od nas sprzęt oraz przeszkolenie i zacznie się zabawa, kilkugodzinne chodzenie po terenach polnych i leśnych, szukanie skarbów. Dobra atmosfera, uśmiech, a na koniec ognisko, kiełbaski, wymiana doświadczeń.
Dodatkowo ostrzeszowscy eksploratorzy wystawili na licytację wykonaną ze szczerego złota 7-gramową i oczywiście szczęśliwą siódemkę. Wrzucając datek do puszki można było ponadto m.in. z bliska przyjrzeć się pojazdom i sprzętowi będącemu na wyposażeniu ostrzeszowskiej jednostki OSP, a to i tak tylko część przebogatej oferty. Należy dodać, że finałowi WOŚP towarzyszyło kilka wydarzeń w formie sportowej rywalizacji, w tym kolejne spotkanie pod hasłem „Rozbiegajmy Ostrzeszów dla WOŚP”, organizowane przez Stowarzyszenie „Aktywny Ostrzeszów” oraz Turniej Darta przeprowadzony przez Ostrzeszowskie Stowarzyszenie Sportowe „Piast”. Oprócz tego w akcję ponownie włączyli się ostrzeszowscy restauratorzy, część zysku zebranego w dniu finału przekazując na rzecz Fundacji Jurka Owsiaka. Wszystko to sprawiło, że można mówić o kolejnym wielkim sukcesie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Fot. Ostrzeszowskie Centrum Kultury

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl