13 sierpnia 2022, 01:37

Teraz

18°

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: Hoł dla Antoniego Bajerleina

 „Śladami Mistrza – Antoni Bajerlein” - dwuczęściową wystawę pod takim tytułem oglądać można jeszcze do końca tygodnia w Ostrzeszowie. W Ostrzeszowskim Centrum Kultury wystawiono prace głównego bohatera, natomiast w Muzeum Regionalnym – jego kolegów i uczniów. Choć urodził się w Ostrzeszowie, po II wojnie światowej na stał osiedlił się w Kępnie. Z wykształcenia był magistrem geografii ekonomicznej i pracował w Fabryce Urządzeń Mechanicznych, ale w pamięci wielu osób zapisał się przede wszystkim jako mistrz i nauczyciel fotografii. Antoni Bajerlein, bo o nim mowa, w latach 1967-1989 zatrudniony był jako instruktor w Wieruszowskim Domu Kultury, Powiatowym Domu Kultury w Ostrzeszowie oraz Ostrzeszowskim Domu Kultury. W tym czasie w arkana robienia i wywoływania zdjęć wprowadził dziesiątki młodych ludzi. Część z nich pozostała wierna tej pasji do dzisiaj, czyniąc z niej swoją pracę. Teraz oddają mu hołd, organizując wystawę. W galerii na piętrze OCK wystawiono zdjęcia jego autorstwa, a także materiały prasowe opisujące jego sukcesy.
- Pokazujemy niemal cały dorobek Antoniego, który do pewnego momentu był niedostępny - mówi Stanisław Kulawiak ze Stowarzyszenia ROD Wieża 1916. - Ujawnił się dopiero po latach poprzez nasze prywatne kontakty z fotografami, z archiwami, z kolekcjonerami w Polsce. Stąd możemy tutaj mieć materiały Antoniego o fotografii amatorskiej publikowane w „Południowej Wielkopolsce” w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Mamy też jego oryginalne prace.
Z kolei w salach wystawienniczych Muzeum Regionalnego zgromadzono fotografie stworzone przez kolegów i uczniów Antoniego Bajerleina.
- Zobaczymy tutaj prace czterech środowisk z czterech miejscowości - wyjaśnia Grzegorz Kosmala, prezes Stowarzyszenia ROD Wieża 1916. - Pierwsza z nich to Kępno, później Wieruszów, Ostrzeszów i Ostrów Wielkopolski. Zaczęło się wszystko w Kępnie w latach sześćdziesiątych.
Na tym jednak nie koniec. Stowarzyszenie ROD Wieża 1916 wydała bowiem album pt. „Antoni Bajerlein. Twórca fotografii amatorskiej w południowej Wielkopolsce w latach 1961–1991”.
- Zawiera on w zasadzie wszystkie informacje związane z działalnością klubów fotograficznych w Kępnie, Wieruszowie i Ostrzeszowie, po części w Ostrowie. - dodaje G. Kosmala. - Część najważniejszych prac, które pokazują rozwój fotografii w tych klubach zobaczymy w albumie.
Ostatnia okazja, by zapoznać się z obiema wystawami w najbliższą niedzielę (28 listopada), kiedy to odbędą się ich finisaże oraz spotkania z autorami – o 15.00 w Muzeum Regionalnym, a godzinę później w Ostrzeszowskim Centrum Kultury. Zapraszamy.
Fot. Stowarzyszenie ROD Wieża 1916

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl