7 lipca 2020, 08:41

Teraz

12°

Rozrywka i oświata

A A A

KĘPNO: Herebatka u Pani Marii

W Kępińskim Ośrodku Kultury odbyło się podsumowanie projektu pod nazwą "Na herbatce u Pani Marii - lekcja historii". Jego realizatorem była Samorządowa Biblioteka Publiczna w Kępnie.


Na "Herbatce u Pani Marii", czyli spotkaniu poświęconym osobie i twórczości Marii z Fredrów  zaprezentowano wystawę dotyczącą rodu Szembeków oraz archiwalne zdjęcia udostępnione przez Fundację Rodu Szeptyckich. Wiersze recytowali: Agnieszka Jarek, Aleksandra Jokiel i Piotr Wieczorek z Kępińskiego Koła Literatów. Goście zostali poczęstowani papataczami – ciastkami upieczonymi według receptury pochodzącej z pałacu Szembeków. Piątkowym spotkaniem Biblioteka  zainaugurowała obchody 100-lecia powrotu Kępna do Macierzy, które potrwają do grudnia 2020 r. W obchody te wpisuje się projekt pod nazwą "Na herbatce u Pani Marii - lekcja historii", dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w programie Patriotyzm Jutra, który zakłada kształtowanie tożsamości młodych obywateli.

Poprzez szereg działań biblioteka miała na celu przywrócić pamięć lokalnej działaczki patriotycznej  i oświatowej, Marii z Fredrów hr. Szembekowej, która swoją młodość i dorosłe życie spędziła na ziemi kępińskiej, a od 1990 r. jest patronką biblioteki. W ramach projektu młodzież szkolna wzięła udział w lekcjach, na których dowiedziała się ciekawych faktów z życia Marii z Fredrów hr. Szembekowej, tego kim była i w jaki sposób włączała się w działalność patriotyczną i oświatową - powiedziałą Magdalena Wieczorek, dyrektor Biblioteki.

Wydany został również folder dotyczący życia Marii Szembekowej, zakładka do książki, puzzle oraz pieczęć okolicznościowa. Dla rodzin z dziećmi, przygotowano grę pełną zagadek pod nazwą. „Podróż w czasie z Waszą Biblioteką”.Partnerem biblioteki w realizacji projektu było Muzeum Ziemi Kępińskiej, które zapewniło pomoc merytoryczną w wyszukiwaniu źródeł archiwalnych i dostęp do zbiorów muzealnych, dotyczących rodziny Szembeków.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl