27 listopada 2021, 00:00

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

KĘPNO: Nowy podręcznik Barbary Howis i Beaty Szymoniak

"Język angielski zawodowy - technik ekonomista i technik rachunkowości|" to nowy podręcznik, który wspólnie napisały nauczycielki ZSP Nr2 w Kępnie: Barbara Howis i Beata Szymoniak. To już druga pozycja wydana przez autorki. Z nowego podręcznika korzystać mogą uczniowie w całej Polsce.

Nowy podręcznik został wznowiony w oparciu o publikację, którą autorki wydały w 2016 roku.

W związku ze zmianami podstawy programowej rozszerzyłyśmy ten podręcznik o dodatkowe ćwiczenia utrwalające umiejętności w zakresie mówienia, czytania, pisania oraz dodatkowo zostały także wprowadzone teksty słuchania. Wprowadzono również mnóstwo tekstów źródłowych tematycznie związanych z rozdziałami odnoszących się do obecnej sytuacji w świecie. Dla ułatwienia pracy uczniom  wprowadziłyśmy również słowniczek angielsko-polski z wymową fonetyczną. Podręcznik został także uatrakcyjniony o infografiki. W sumie pracowałyśmy w tym samym czasie nad obiema książkami, wiec wymagało to od nas  dodatkowego skupienia i pracy. Napisanie podręcznika dało nam możliwość  wzięcia udziału w Kongresie SIP pod tytułem "Zawodowo o reformie czyli jak sprostać nowym wyzwaniom zawodowym”. Tutaj wykazałyśmy się umiejętnością autoprezentacji oraz miałyśmy niezwykłą okazję podzielić się własnymi doświadczeniami z pracy jako nauczyciele języka zawodowego - mówi jedna z autorek Beata Szymoniak.

Książka zawiera słownictwo i zadania związane z rynkiem pracy, rozmową kwalifikacyjną, wyczerpująco przedstawia podstawowe pojęcia stosowane w branży ekonomicznej.

Podręcznik jest dostosowany do potrzeb i możliwości ucznia. Pracując w szkole na języku obcym zawodowym z własnych obserwacji  wiedziałyśmy z czym uczniowie mają problemy, jakie zadania lubią i dlatego postanowiłyśmy aby w książce to ująć. Na tej podstawie stworzyłyśmy podręcznik. Zadania w nim są bardzo urozmaicone, żeby podnieść motywację ucznia, żeby uczeń nie czuł się znudzony. Według nowej podstawy programowej język angielski pojawia się na egzaminie zawodowym. Tak pisałyśmy ten podręcznik, żeby właśnie przygotowywał on uczniów do egzaminów zawodowych, żeby uczniowie się nie stresowali. Są tam również przykładowe zadania, które też mogą pojawić się na egzaminie - tłumaczy współautorka Barbara Howis.

Prace nad podręcznikiem trwały rok. Będzie on dostępny we wszystkich księgarniach w kraju a także w księgarniach internetowych.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl