17 października 2021, 05:43

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

KĘPNO: Odbyła się Wieczornica Norwidowska

W piątkowy wieczór w kępińskim Kinie Sokolnia odbyła się Wieczornica Norwidowska. Na to wyjątkowe wydarzenie zaprosił Burmistrz Miasta i Gminy Kępno, Kępiński Ośrodek Kultury oraz Kępińskie Koło Literatów.

To piękne literackie spotkanie miało na celu upamiętnienie Kamila Cypriana Norwida. Rok 2020 uznany został bowiem przez Sejm RP rokiem norwidowskim. Norwid był wybitnym poetą, twórcą liryki i poematów, nowelistą i dramaturgiem. Jego poezja należy do tej trudnej i intelektualnej ale pięknej, przepełnionej miłością do ojczyzny. Uczestniczący w piątkowym wydarzeniu mieszkańcy Kępna mogli przyjrzeć się z bliska twórczości autora, jak i jego osobie.

Dzisiejszy wieczór był wyjątkowy. Cieszymy się ogromnie, że mogliśmy gościć wielu cudownych ludzi, którzy przybyli na Wieczornicę. Wyjątowym gościem był dr Wiesław Przybyła, niezwykła postać, która przybliżyła nam nie tylko samego poetę ale również pokazała różne aspekty jego życia - powiedziała Renata Adamska z KKL.

W ciekawy sposób o poezji Norwida jak i samym poecie mówił właśnie dr Wiesław Przybyła.Norwidowskie wiersze przypomnieli kępińscy literaci: Anna Niesobska, Danuta ZOfia Buks, Ewa Maciejewska, Jadwiga Miesiąc, Kinga Szczupak, Monika Banaś, Marek Paprocki, Piotr Wieczorek. Słowa poezji przeplatane były śpiewem Julii Nowak, Natalii Pawlik, Julii Jokiel a także Marka Kowalskiego. To był piękny wieczór, który pozwolił na przeżycie wyjątkowych chwil z tak znakomitym polskim poetą. A i po ilości osób, które zawitały w progi kępińskiego Kina widać, że mieszkańcom Kępna nie obca jest poezja i z chęcią uczestniczą w tego typu wydarzeniach.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl