24 kwietnia 2024, 06:29

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

KĘPNO: SP nr1 świętowała jubileusz

50-lecie nadanie imienia Bohaterów Westerplatte świętowała Szkoła Podstawowa Nr1 w Kępnie.Uroczystość odbyła się w piątek, 9 listopada.Okazją do świętowania była także 100-rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

W szkolnej sali gimnastycznej zebrali się zaproszeni goście, wśród których znalazł się wiceburmistrz Miasta i Gminy Kępno Artur Kosakiewicz oraz Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu UMiG Małgorzatą Frala-Kędzior,przedstawicielki Kuratorium Oświaty, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek oświatowych, absolwenci szkoły, proboszcz parafii św.Marcina w Kępnie Jerzy Palpuchowski. Całość rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Gości powitała dyrektor szkoły Romana Muszyńska, która podczas swojego przemówienia mówiła o niepodległości oraz o zadaniach jakie postawiła sobie szkoła przez wszystkie te lata.Podkreślała również jak ogromne znaczenie mają pedagodzy, uczniowie, rodzice oraz przyjaciele szkoły w tworzeniu społeczności szkolnej.

Od dawna, jako szkolna społeczność przygotowywaliśmy się do obchodów 50-rocznicy nadania szkole imienia.Był to trafny wybór.Minęło wiele lat a wzorce przekazywane przez Bohaterów Westerplatte okazały się ponadczasowe. Papież Jan Paweł II w jednym ze swoich wystąpień, zwracając się do młodzieży powiedział " Każdy z Was młodzi przyjaciele odnajduje w życiu swoje Westerplatte". Jest to Westerplatte rozumiane jako wymiar podjętych zadań, które trzeba wypełnić, rozumiane jako słuszna sprawa
o którą nie można nie walczyć. W końcu Westerplatte rozumiane jako obowiązek, powinność, porządek praw od których nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Właśnie takiej postawy i takiego podejścia do życia od 50 lat uczymy naszych wychowanków.Każdego dnia jesteśmy dumni z dojrzałej postawy naszych byłych i obecnych wychowanków, za co serdecznie im dziękuję - mówiła Muszyńska.

Na ręce dyrektor płynęły też upominki i życzenia z okazji tak wyjątkowego wydarzenia.Wśród szczególnych prezentów znalazły się m.in. fotografia córki Józefa Piłsudskiego oraz książka o wydarzeniach na Westerplatte z podpisami żyjących żołnierzy biorących udział w obronie. W części artystycznej zaśpiewał chór szkolny pod batutą Ewy Olek. Warto dodać, że teksty piosenek oraz wszystkie wiersze podczas uroczystej akademii zostały napisane przez uczniów szkoły. Wyjątkowej rocznicy odzyskania niepodległości oraz nadania imienia szkole towarzyszyła wystawa prac uczniów.

Prace nad nadaniem szkole imienia rozpoczęła się w 1967 roku. Z inicjatywy ówczesnego kierownika szkoły Hipolita Młynarza powołano komitet organizacyjny i rozpoczęto kampanię "Bohater". Na posiedzeniu Rady Pedagogicznej postanowiono podać młodzieży trzech kandydatów: z literatury-Gustawa Morcinka, postaci historycznych- Henryka Dąbrowskiego, bohaterów zbiorowych - Bohaterów Westerplatte. 14 listopda 1967 roku na zebraniu Komitetu Rodzicielskiego powołano zespół organizacyjny ds.
nadania szkole imienia. Dla uczczenia nadania patronatu, komitet zaproponował postawienie przed szkołą obelisku, w którym znajdzie miejsce urna z ziemią z pola walki na Westerplatte, ufundowanie szkole sztandaru i wmurowanie tablicy pamiątkowej.21 lipca 1968 roku zmarł kierownik szkoły Hipolit Młynarz. Rozpoczętą przez niego pracę musieli dokończyć inni. Nowym kierownikiem szkoły został Józef Derkacz.13 sierpnia 1968 roku do Gdańska wyjechała delegacja, która prywiozła ziemię z Westerplatte. Z powodu trudności technicznych zrezygnowano z budowy obelisku. 17 sierpnia 1968 roku Rada Pedagogiczna wybrała poczet sztandarowy. Uroczystość nadania szkole imienia Bohaterów Westerplatte odbyła się 1 września 1968 roku przed budynkiem szkoły.Odsłonięto tablicę pamiątkową, a przedstawiciel Komitetu Rodzicielskiego wręczył sztandar ówczesnemu kierownikowi szkoły.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl