23 września 2020, 03:06

Teraz

15°

Rozrywka i oświata

A A A

MROCZEŃ: Kolejny sukces teatralny

W niedzielne popołudnie, 8 grudnia w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Mroczeniu odbyła się premiera sztuki Aleksandra Fredry pt."Gwałtu co się dzieje". Kolejną sztukę wystawił działający przy szkole Teatr "Echo Pałacu".

Spektakl wyreżyserowały opiekunki grupy teatralnej: Elżbieta Ilska oraz Joanna Gruszka a oprawę muzyczną przygotował Paweł Hańczak. Tym razem publiczność obejrzała komediową sztukę o zamianie życiowych ról pomiędzy mężczyznami i kobietami.

Fredro już w XIX wieku napisał taka prześmiewczą sztukę, mało znaną „Gwałtu co się dzieje”, mówiącą o tym jak to w małym mieście , myśmy zaadaptowały nasz Mroczeń, kobiety postanowiły zamienić się rolami z mężczyznami. I to mężczyźni założyli sukienki a kobiety wzięły się za rządy. Jak to wyszło było widać na scenie. No jednak kobiety tęsknią za tym co generalnie im natura nakazała, że tak powiem mało feministycznie ale mimo wszystko kobieta jest stworzona do czegoś innego niż mężczyzna i myślę, że tutaj te role fajnie wyszły. To już dziesiąty spektakl i staramy się aby zawsze było dobrze. Dzieci nam się zmieniają, jedne odchodzą ze szkoły, drugie przychodzą ale garną się do grania, podoba im się to co tutaj robimy - powiedziała Joanna Gruszka.

W poszczególne role wcieliło się 15 uczniów, których kunszt aktorski podziwiać mogła zgromadzona publiczność. To ona spontanicznie brawami podczas przedstawienia nagradzała aktorów a i po spektaklu ich nie szczędziła. Już po występach dyrektor szkoły, Andrzej Tyra podziękował młodym aktorom za wspaniałe wrażenia. Szczególne wyrazy uznania i podziękowania złożył na ręce Rady Programowej Teatru.
Aktorzy towarzyszyli gościom podczas poczęstunku przygotowanego przez rodziców. Wspólnie spędzony czas był okazją do rozmów, w czasie których nie szczędzono uczniom słów pochwał. To byłą 10 ale nie ostatnia premiera. Kolejna sztuka wystawiona zostanie już w marcu. Tym razem będzie to klasyka.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl