7 grudnia 2023, 10:26

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

KRASZEWICE: Seniorzy obchodzili swoje święto

Samorząd gminny wraz ze Stowarzyszeniem na rzecz Rozwoju Gminy Kraszewice po raz kolejny zaprosili wszystkich seniorów na spotkanie z okazji ich, przypadającego 14 listopada, święta. Gościem specjalnym wydarzenia była minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, a swoim występem uświetnił je jeden z najbardziej znanych polskich artystów estradowych – Andrzej Rosiewicz. Podobnie jak w minionych latach tamtejsza sala OSP wypełniona była do ostatniego miejsca.
- Starość jest jednym z etapów naszego życia – powiedział wójt Konrad Kuświk. - Są narodziny, jest rozwój, jest też wiek dojrzały. To naturalny proces. Myślę, że powinniśmy starać się być bardziej aktywni w tym okresie, nie pozostawiać rzeczy samym sobie. Starość, która jest dopełnieniem naszego życia i wszystkich nas czekająca ma wiele wymiarów, wiele aspektów. W tym wieku można zastanawiać się nad szukaniem celu dalszego życia po ustaniu aktywności zawodowej. Można też pokusić się o rozwój duchowy, szukanie bliskości z Bogiem, ale można też odnaleźć cel swojego życia w dawaniu siebie innym. 
Realizowaniu w praktyce tego założenia wychodzą naprzeciw programy skierowane do seniorów, którzy nie zamierzają skupić się wyłącznie na wypoczynku w domowym zaciszu. Jeden z nich to „Aktywni +”, na którego realizację rządowe wsparcie finansowe pozyskało Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Kraszewice. Podczas niedzielnego spotkanie dokonano podsumowania podjętych w jego ramach działań i wręczenia uczestnikom specjalnych certyfikatów. 
- Seniorzy z całego powiatu ostrzeszowskiego spotykali się i brali udział w organizowanych przez nas warsztatach poprawiających ich aktywność w różnych dziedzinach – wyjaśniała prezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Gminy Kraszewice Aleksandra Łuszczek. - Były to warsztaty ceramiczne, cyfrowe, taneczne, kurs pierwszej pomocy oraz zajęcia sportowe. 
Seniorzy szkolili się pod okiem instruktorów: Kaliny Pacyny, Mateusza Mosia, Michała Majchrzaka oraz Łukasza Straszewskiego. Pieniądze na przeprowadzenie programu pochodziły z budżetu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Jego szefowa – Marlena Maląg – odebrała więc podziękowania, a następnie zwróciła się do bohaterów dnia. 
- Kiedy spotykam się z seniorami to serce rośnie – stwierdziła. - Napełniacie państwo nasze serca radością, wiarą, nadzieją, że warto działać dla drugiego człowieka. Każde spotkanie z państwem to przede wszystkim podziękowanie za to że jesteście, że wychowaliście młode pokolenie, że to młode pokolenie jest wychowywane w duchu wartości, poszanowania dla swoich rodzin, dla tej wielkiej rodziny jaką jest ojczyzna, Polska. To jest bardzo ważne, żeby przekazywać z pokolenia na pokolenie dobre zwyczaje, dobre wartości.
Efektów programu gratulował jego twórcom i uczestnikom także poseł Andrzej Grzyb. 
- Myślę, że najważniejszą rzeczą jest spotkanie – uznał. - Spotkanie ludzi, którzy mają wspólne zainteresowania i pasje. I to wcale nie jest wypełnienie pustki, ale przede wszystkim to ma być kontynuacja aktywności zawodowej (…) Życiowe doświadczenie, umiejętności, ciepło, które możemy oddać drugiemu człowiekowi, swoim dzieciom i wnukom to jest ten dar, który mają właśnie ludzie złotego wieku. 
Formą prezentu dla seniorów, którzy skorzystali z zaproszenia na spotkanie był występ artysty, który dostarcza rozrywki kolejnym pokoleniom odbiorców już od około pół wieku, a mianowicie Andrzeja Rosiewicza. Takie piosenki jak „Najwięcej witaminy”, „Chłopcy radarowcy” czy „Czterdzieści lat minęło” znają przecież chyba wszyscy, a z dowcipów komentujących bieżące wydarzenia w kraju nie sposób się nie śmiać. Do tego charakterystyczny wizerunek i popisy taneczne. Wszystko to sprawiało, że po sali co i rusz niosły się salwy śmiechu i gromkie brawa. 

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl