22 lipca 2024, 16:54

Teraz

24°

Rozrywka i oświata

A A A

ŁAGÓW: Z wizytą na 45 Lubuskim Festiwalu Filmowym

Po raz 45 rozpoczęło się w Łagowie Lubuskie Lato Filmowe. Na to wyjątkowe wydarzenia organizatorzy zaprosili kępińskie Kino za Rogiem oraz Radio Sud.

Lubuskie Lato Filmowe to wyjątkowy, najstarszy w Polsce Festiwal Filmów Fabularnych. To właśnie w Łagowie świat kinematografii po raz pierwszy zobaczył takie dzieła jak np.”Wodzirej”Feliksa Falka czy „Wesele” Andrzeja Wajdy. Od 1969 roku przyjeżdżają tu wielcy mistrzowie kina a od ponad 20 lat wydarzenie prezentuje także dorobek artystów z Europy Środkowej i Wschodniej. Tegoroczny festiwal, który rozpoczął się w niedzielę 26 czerwca to nie tylko konkursy dla filmowców, kilkaset filmów, które przygotowano dla kinomanów ale też wiele imprez towarzyszących, spotkań z aktorami, reżyserami oraz warsztaty filmowe. Tegoroczne wydarzenie uroczyście otwarto w łagowskim Amfiteatrze, gdzie na scenie odbył się wspaniały koncert Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno. To tam zaprezentowano jury, które wybierze najlepsze krótkie filmy fabularne, filmy dokumentalne a także jury Konkursu Głównego o Złote Grono. Jego przewodniczącym jest Andrzej Seweryn - wybitny aktor, reżyser teatralny i filmowy, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie, znany chociażby ze wspaniałej roli w filmie „Ziemia Obiecana”. Andrzeja Seweryna zapytaliśmy o to jak będzie wyglądała praca w jury. Myślę, że będziemy oceniali wszystko:dekorację, kostiumy, grę aktorską, scenariusze, reżyserię, dźwięk, scenografię i charakteryzację. Nie mamy oczywiście żadnych instrukcji, nakazów, żadnych obowiązków.. Jesteśmy ludźmi wolnymi i podejmiemy decyzję o nagrodach zgodnie z naszymi sumieniami a na pewno będą to spokojne, dorosłe obrady. Ci ludzie są doświadczeni, to ja debiutuję i ja będę słuchał swoich jurorów i na pewno te wyniki będą owocem poważnej refleksji. Natomiast sprawiedliwości proszę nie oczekiwać, bo sprawiedliwości po pierwsze nie ma, po drugie w sztuce tym bardziej - mówił ze śmiechem Andrzej Seweryn.

Lubuskie Lato Filmowe to także okazja do spotkania i rozmów o projekcie „Kino Za Rogiem.”W Łagowie spotkali się animatorzy działających najprężniej kin tego typu, również animator kępińskiego Kina Grzegorz Leks. Był więc czas na na dzielenie się doświadczeniami a także nowymi pomysłami. Spotkanie dotyczyło kierunków rozwoju sieci, bo sieć jest coraz większa, skupia już w tej chwili około 50 kin w całej Polsce. Dyskusje dotyczyły tego w jaki sposób organizować pokazy filmów, jak dobierać repertuar, w jaki sposób współpracować z dużymi organizacjami i grupami. Kępińskie Kino za Rogiem jest jednym z pierwszych kin, które w Polsce powstało i obserwuję od początku działalność tego kina, byłem zresztą na jego otwarciu. Uważam, że jest to jedno z lepiej merytorycznie prowadzonych kin -powiedział Grzegorz Molewski, twórca projektu Kina za Rogiem.
Lubuskie Lato Filmowe potrwa w Łagowie do soboty 2 lipca. Wtedy ogłoszeni zostaną zwycięzcy w poszczególnych kategoriach.

Autor: