28 stycznia 2022, 00:07

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

KĘPNO: „Legendy i podania regionalne jako źródło dziedzictwa kulturowego”

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kępnie odbyło się spotkanie promujące kulturę żywego słowa pn. „Legendy i podania regionalne jako źródło dziedzictwa kulturowego”.

Gości powitała dyrektor szkoły Bogumiła Drobina otwierając w ten sposób spotkanie. W tematykę legend i podań naszego regionu wprowadziła Maria Cierlak. Ziemia kępińska jest niezwykle bogata w przeróżne legendy i podania, które wywodzą się z ustalonej tradycji i związane są z jakąś epoką historyczną, określonym miejscem, a bardzo często z autentycznymi postaciami. .Z niezwykle bogatej skarbnicy wybrano szesnaście legend i podań związanych z Poznaniem i ziemią kępińską, które czytali dyrekcja, nauczyciele, rodzice i uczniowie. Podczas spotkania zaprezentowano dwa wiersze o Kępnie autorstwa uczennic szkoły. Spotkanie uświetnił śpiewem szkolny zespół muzyczny. Przedsięwzięcie zorganizowały Maria Cierlak i Danuta Wabnic. Zaprezentowane podczas spotkania legendy wiele wnoszą do historii naszego regionu. Są atrakcyjna formą literacką poznania dziedzictwa kulturowego regionu i dają fundament do kształtowania lokalnego patriotyzmu oraz uczą poczucia więzi z własnym środowiskiem.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl

Archiwum komentarzy
Tryb sortowania komentarzy:
  • ~DER :
    Legenda o wsi Wielmoża
    W zamierzchłych czasach gdy większość Polski pokrywało obszerne Morze Jurajskie żył nad jego brzegiem wraz z rodzina ubogi człowiek imieniem Wielimir.Skalisty skrawek ziemi na którym przebywali nie dawał możliwości wyżywienia ,podobnie było z zasobami morza-skorupiaki jakie łowił nie dawały możliwosci zaspokojenia głodu .Pewnej nocy Bóg we śnie przekazał mu rade:Zaprzągnij woły i oraj po jednym ciągu przez dni wiele a wody morza opadną i wy...

    20:39, 4 kwietnia 2018, | odpowiedz