24 kwietnia 2024, 13:39

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

ŁĘKA MROCZEŃSKA: 70-lecie istnienia KGW

70-lecie swojego powstania świętowało Koło Gospodyń Wiejskich w Łęce Mroczeńskiej. Uroczystość jubileuszowa odbyła się w sali miejscowego Domu Ludowego.

Spotkanie w Domu Ludowym poprzedziła msza święta w kościele pw. NMP w Grębaninie. Dalsze uroczystości odbyły się już w przepięknie udekorowanej sali. Swoją obecnością zaszczyciły je parlamentarzystki, przedstawiciele Urzędu Gminy, radni, przedstawiciele instytucji, zaprzyjaźnionych Kół Gospodyń Wiejskich, delegacje OSP. Wszystkich powitała Przewodnicząca Koła Beata Parzonka, która przedstawiła sprawozdanie z działalności koła w Łęce Mroczeńskiej. Podziękowała też za umożliwienie przygotowania tak wspaniałego jubileuszu.

Z tego miejsca pragnę podziękować tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizowania wielu uroczystości, a szczególnie naszego jubileuszu. Jubileusz zorganizowano przy wsparciu Gminy Baranów, ze środków własnych i dzięki życzliwości ludzi wielkiego serca - mówiła przewodnicząca KGW Beata Parzonka.

Spotkanie uświetnili przepiękną częścią artystyczną uczniowie klas III, IV i V Szkoły Podstawowej, któzy zaprezentowali pełne refleksji i humoru scenki z życia na wsi, nawiązujące do historii KGW jak to drzewiej bywało pod kierunkiem Doroty Kaczmarek i Anny Lekki. Jubileusz był również okazją do podziękowania i uhonorowanie dyplomami i bukietem kwiatów honorowych członkiń koła. Wyróżnienia otrzymały panie: Kazimiera Kalis, Teresa Rottau, Danuta Krawczyk, Janina Maciejewska, Eugenia Godek, Irena Lemańska, Janina Kulak.Nie obyło się oczywiście bez życzeń i kwiatów od zaproszonych gości oraz wspaniałego tortu.
Jubileuszowi towarzyszyła wystawa pamiątkowa obrazująca siedemdziesięcioletnią aktywną pracę koła z nimi wystawa dawnego sprzętu z bogatą historią działalności koła ukrytą na zdjęciach czarno – białych i kolorowych odzwierciedlającą ciekawe refleksje i wspomnienia.

Historia Koła Gospodyń Wiejskich w Łęce Mroczeńskiej przedstawiona przez przewodniczącą Beatę Parzonkę.

„Była wiosna roku 1946 - grupka gospodyń postanowiła założyć Koło Gospodyń Wiejskich . Założycielką koła była między innymi pani Anna Rottau, która jako pierwsza była przewodniczącą koła. Po kilku latach działalności koło zawiesiło swoja działalność. Jednak w roku 1963 z inicjatywy pana Tadeusza Szlezyngera i pani Zofii Stężały Koło Gospodyń Wiejskich w Łęce Mroczeńskiej zostało reaktywowane. Wybrano nowy Zarząd w skład którego weszły panie Kazimiera Kalis – przewodnicząca, Teresa Rottau – skarbnik, Helena Urbańska – sekretarz, a po jej śmierci Danuta Krawczyk. Po założeniu koło liczyło 60 członkiń. Praca rozpoczęła się w bardzo trudnych warunkach. W sali nie było kuchni ani żadnego sprzętu. Przy organizowaniu jakichkolwiek imprez korzystaliśmy z życzliwości państwa Rabiegów, którzy użyczali nam kuchni, sprzętu i nawet opału. W tamtych czasach organizowane były kursy gotowania, pieczenia ciast, kroju i szycia, z których korzystało bardzo wiele pań. Organizowane były pogadanki z lekarzem i innymi ciekawymi ludźmi. Koło nasze organizowało wiele wycieczek m.in. do Lichenia, Częstochowy, Wrocławia - dzięki której wiele pań obejrzało Panoramę Racławicką, były również wspólne wyjazdy na zakupy do Łodzi.
W tamtych czasach nie można było liczyć na żadne dotacje, a pieniądze na jakie mogliśmy liczyć to były z zabaw, wieczorków i właśnie za nie koło zakupiło szatkownicę do kapusty, która leczyła nasze konto. Przez długi okres czasu rozprowadzane były pisklęta i pasza dla nich. W tym okresie zakupiono butle z gazem wraz z możliwością zakupu kuchenek gazowych na dogodnych warunkach.
Wtedy człowiek wielkiego serca pan M. Kamiński nieodpłatnie przekazał do kuchni na rzecz koła zastawę obiadową na 150 osób. Od tego czasu kuchnia choć jeszcze mała była dość dobrze wyposażona.
W roku 2009 przeprowadzony został remont sali i powiększenie kuchni, niestety nie została wykończona z powodu braku pieniędzy i tak to trwało do roku 2011. Po wyborach nastąpiła zmiana wójta. W niedługim czasie dokończono remont kuchni.
Wiosną 2011 roku na walnym zebraniu wybrano nowy zarząd koła. I tak po 48 latach piastowania funkcji przewodniczącej ustąpiła pani K. Kalis. (W tym momencie podziękowania skierowano do pani K. Kalis na ręce jej córki).
W skład owego Zarządu weszły: Beata Parzonka – przewodnicząca, zastępca Iwona Kalis , skarbnik A. Stężały.
Pracę swoją rozpoczęłyśmy od nowych zadań m.in. ciągłego ulepszania doposażenie kuchni i wyglądu sali. Rok rocznie organizujemy wieczorki karnawałowe z czego dochód zasila naszą kasę. Spotykamy się w różnych okolicznościach takich jak: Dzień Kobiet, Dzień Matki połączone wspólnie z kołem PZERiI z którym współpracujemy. Bierzemy udział w uroczystościach gminnych.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl