12 sierpnia 2020, 20:34

Teraz

25°

Rozrywka i oświata

A A A

ŁĘKA OPATOWSKA: Cyberprzemoc, uzależnienia od telefonów i Internetu, hejt

Dr. Maciej Dębski prowadził w Łęce Opatowskiej wykłady i rozmowy edukacyjne z uczniami szkół podstawowych, nauczycielami oraz rodzicami. Tematem była Cyberprzemoc, uzależnienia od telefonów i Internetu oraz hejt.

Młode pokolenie w zasadzie wychowuje się w otoczeniu nowych technologii, nie pamięta czasów bez telefonów, czy komputerów. Dzieci już od najmłodszych lat mają możliwość i przyzwolenie by sięgać po telefon komórkowy/ tablet. Trudno jest współcześnie wyobrazić sobie życie bez telefonu. Smartfony będące zminiaturyzowanymi komputerami są wszechobecne, aktywne ich użytkowanie przynosi wiele korzyści, przyczynia się do osobistego rozwoju i poprawy jakości życia, ale sprowadza też zagrożenia.

Powinnością osób dorosłych, dbających o właściwy rozwój i relacje ze swoimi pociechami jest poznanie i przeciwdziałanie zagrożeniom. Coraz więcej nastolatków nie wyobraża sobie dnia bez telefonu komórkowego. Korzystają z nich prawie nieustannie w szkole, w domu, zarówno w trakcie wykonywania codziennych obowiązków, jak i w czasie wolnym. Komórek używają do słuchania muzyki i radia, grania w gry, robienia i wymieniania się zdjęciami i filmami video oraz surfowania po sieci. Stały dostęp do Internetu ma ogromne znaczenie dla wielu młodych ludzi. Tak duże przywiązanie do telefonu komórkowego może prowadzić do stopniowego uzależnienia, do fonoholizmu i problemu cyberprzemocy.

W minionym tygodniu w sali widowiskowej Urzędu Gminy Łęka Opatowska odbyły się wykłady i rozmowy edukacyjne z uczniami szkół podstawowych, nauczycielami oraz rodzicami. Warsztaty prowadził dr Maciej Dębski - socjolog problemów społecznych, ekspert NIK, rzecznik Praw Obywatelskich. - Warsztaty były prowadzone w bardzo profesjonalny sposób. Myślę, że zarówno młodzież, nauczyciele jak i rodzice wychodzili z dużym bagażem wiedzy w tym zakresie, a to ma skutkować dobrym relacjom i interakcji uczeń-nauczyciel-rodzic - przyznał w rozmowie z Radiem SUD wójt Adam Kopis.

W spotkaniu dla rodziców uczestniczyli także przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Kępnie, którzy również podkreślili jak poważne zagrożenia może za sobą nieść nieumiejętne i niekontrolowane korzystanie z mediów cyfrowych.

foto: UG Łęka Opatowska

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl